Хроника

УН: Три године заредом расте број гладних у свету

Штампа
уторак, 11. септембар 2018.

 Број гладних порастао је у свету 2017. године трећу годину за редом, наводи се у годишњем извештају пет агенција УН и указује да је нестабилност климе један од главних узрока тешких светских криза у исхрани.

Током 2017. године 821 милион људи у свету били су у ситуацији хроничног недостатка хране у односу на 804 милиона 2016. године, што значи једна од девет особа на планети, наводи се у годишњем извештају "Стање прехрамбене безбедности и исхране у свету", објављеном данас.

Број људи који су гладни се тако вратио на ниво од пре десет година и потврђује тенденцију раста броја гладних која је почела од 2015. године, наводи се у извештају. Извештај је припремило пет агенција УН међу којима Организација УН за храну и пољопривреду (ФАО), и Светска здравствена организација.

"Ситуација се погоршава у Јужној Америци у већини области у Африци и смањење потхрањености које је до скоро било карактеристично за Азију изгледа да се знатно успорава у том региону", наводи се у извештају.

Како се наводи уколико се не удвоструче напори ризикује се да се потпуно промаши циљ УН да се искорени глад до 2030. године. То је један од УН Циљева за одржив развој.

"Несталност климе и климатски екстреми су пресудни фактори недавног повећања глади у свету и један од главних узрока за озбиљне прехрамбене кризе", наводи се у тексту.

У извештају се додаје да све више елемената указују на то да климатске промене већ имају утицај на пољопривреду и безбедносту у храни.

Говорећи о здрављу УН у извештају изражава забринутост због раста гојазности код одраслих, наводећи да је више од једног одраслог на осам у свету погођен овим.

Једини примећен напредак је у пропорцији деце која пате од заосталости раста која је пала на 22 одсто у односу на 25 одсто, али и даље је 151 милион деце погођено овом појавом.

УН је такође забринут због здравља жена наводећи да је једна од три жене старости за рађање пати од анемије што има озбиљне последице за њихово здравље и здравље њихове деце.

(Бета-АФП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]