Хроника

Улрике Луначек: Датум преговора о приступању Србије ЕУ мора бити условљен Косовом

Штампа
четвртак, 15. март 2012.

БЕЧ – Известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек сматра да добијање датума за почетак преговора о приступању Србије ЕУ сада мора бити условљено даљим напретком у односу са Косовом.

„Европски комесар Штефан Филе по том питању је јасан. Надам се да ће и Беч повећати притисак на Србију и јасно ставити до знања да без одлучујућег побољшања односа са Косовом нема почетак преговора”, навела је Луначек у у ауторском тексту објављеном у бечком дневнику „Пресе”.

Луначек напомиње да „компромис на који је натеран Београд показује да је било исправно што је Савет ЕУ у децембру прошле године одгодио одлуку о статусу кандидата (Србије за чланство у ЕУ) за пролећно заседање”.

Она сматра да на „нормализацију односа са Косовом” мора бити натерено и оних пет земаља ЕУ које нису признале његову независност, сматра Луначек.

Аустрија, заједно са 21 чланицом које су признале независност Косова мора вршити снажнији притисак на Грчку, Кипар, Словачку, Румунију и Шпанију, подвукла је она.

Известилац Европског парламента за Косово оценила је да „звездица” и фуснота поред назива „Косово”, приликом регионалног представљања Косова, што је договорено у претходној рунди дијалога Београда и Приштине, представљају „светлост на крају тунела у процесу приближавања Београда и Приштине”. „Фуснота је недавно утабала пут Србији ка статусу кандидата и омогућила почетак израде студије о изводљивости за Споразум о стабилизацији и придруживању са Косовом, као први корак у правцу приближавања Унији”, оценила је она.

Луначекова је указала да је опозиција и у Београду и у Приштини због тог договора власт оптужила за издају.

„У Србији се фуснота критикује за де факто признање Косова. На Косову се власти оптужују да истом фуснотом доводе у питање независност. Ја звездицу сматрам очекиваним светлом на крају тунела у застајућем процесу приближавања Србије и Косова”, истакла је она.

Према њеним речима фуснота дозвољава „два тона и два сигнала”, истичући да је одлучујуће, међутим да се тиме омогућава да коначно представник косовских институција самостално, и равноправно, без референце на УНМИК, учествује на регионалним скуповима. Аустријска политичарка у томе види „дуго исчекиван корак за Косово у правцу члана међународне заједнице”.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]