Хроника

Удружење породица страдалих на КиМ: Нисмо задовољни Вилијамсоновим извештајем, тражимо оптужнице против челника косовске владе

Штампа
уторак, 29. јул 2014.

Београд -- Удружење породица страдалих на Косову и Метохији изразило је незадовољство због извештаја који је данас у Бриселу представио главни истражитељ трговине људским органима 1999. Клинт Вилијамсон, и указало да је очекивало оптужнице против представника власти Косова због командне одговорности.

"Нисмо задовољни оним што је Клинт Вилијамсон изнео о трогодишњем раду Специјалног тима. Најмање што смо очекивали јесте јасно потврда да је било трговине органима присилно несталих Срба, не шачице како је Вилијамсон изјавио, већ великог броја Срба, а то је преко 300", рекла је агенцији Бета секретар Удружења Милена Парлић.

Према њеним речима, на листи несталих је 530 косовских Срба чији се посмртни остаци не налазе ни на Косову, ни у Албанији.

"Јасно нам је где су то наши мученици завршили", рекла је она.

Парлићева је рекла да правда за злочине почињене над Србима на Косову неће бити задовољена уколико не буду осуђени челници косовске владе и уколико против њих не буде подигнута оптужница на основу командне одговорности.

Она је додала да породице страдалих нису очекивале много од извештаја Клинта Вилијамсона, јер за протеклих 15 година није процесуиран ниједан случај против Албанаца због злочина над Србима.

По политици међународне заједнице, "испада да су Срби сами себе киднаповали, сами себи вадили органе, саме себе убијали", рекла је Милена Парлић.

"Ништа нам не значи да неко призна да су се злочини десили - то сви знамо. Желимо да се подигну оптужнице против садашњих представника власти који су учествовали или наређивали да се злочини десе и да се одговора по командној одговорности", казала је Парлићева.

Она је рекла да породице страдалих, које 15 година чекају да чују истину, желе да се што пре формира специјални међународни суд за злочине "ОВК".

Парлићева је подсетила да су породице страдалих предале истражитељима доказе и додала да је "немогуће" да истражни тим није успео да прецизира да је било трговине органима.

"Надамо се да ће на оптуженичку клупу на првом месту доћи Хашим Тачи и да ће се судити по командној одговорности за злочине над Србима", рекла је Милена Парлић.

(Бета)

Срби очекују коначни одговор о несталима

Породице несталих и киднапованих Срба са Косова и Метохије сматрају да је Специјални суд за злочине ОВК, чије је формирање најављено, последња шанса за расветљавање њихове судбине.

Силвана Маринковић трага за супругом Гораном. Једна је од више стотина српских породица које чекају информацију о својим ближњима, отетим пре 15 и више година.

Маринковићева се нада да ће истрага коначно почети и да ће судбина кинднапованих и несталих бити разрешена, а починиоци тих злочина коначно бити ухапшени и кажњени.

Упозорава и да за многе случајеве постоје докази о извршиоцима и да упркос томе ништа није урађено.

Међународно правосуђе је покретало случајеве ратних злочина Ослободилачке војске Косова, али су се се завршавали ослобађајућим пресудама.

Српска јавност сматра да су сви досадашњи покушаји процесуирања извршилаца били неубедљиви, било да је у питању косовско или међународно правосуђе. Може ли Специјални суд нешто да промени?

"Немам никаква очекивања зато што су докази уништени, зато што је то толико монструозан злочин да ми нисмо спремни за ту истину и нарочито Косово не може да доживи ту истину, требаће му бар 40 година да је схвати и прихвати као један од најмонструознијих злочина у Европи новог доба", каже новинар Живојин Ракочевић.

У специјалном јавном тужилаштву на Косову има 23 предмета ратних злочина. Највећи међу њима је случај Дреничке групе.

Вођама бивше ОВК, који су након рата заузели места председника општина, амбасадора, неколико месеци се суди за убиство српских полицајаца и незаконито притварање Албанаца које су оптуживали за сарадњу са српским властима.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]