Хроника

У Србији за шест месеци без посла остало 58 хиљада људи

Штампа
субота, 20. јун 2009.

Према подацима анкета о радној снази Завода за статистику, број особа које су од октобра прошле до априла ове године због отказа остале без посла, повећао се за око 58.000, односно са 136.660 попео се на 194.500.

Евиденција о стању запослености разликује се у неколико институција које се тим проблемом баве, пише "Данас".

Судећи према објашњењима које је је лист добио, таква евиденција се и не води или јавности још неко време неће бити откривена.

У Националној служби за запошљавање располажу само податком о броју незапослених који су на евиденцији те службе.

Подаци показују да је у октобру било 717.405 незапослених да би до маја та бројка нарасла на 767.547 особа без запослења, односно за око 50.000.

С друге стране, у Пореској управи не крију да немају тачне податке о "жртвама" кризе и напомињу да не воде рачуна о отпуштеним радницима.

Евиденцију о отпуштенима очигледно нису пратили ни синдикати јер располажу само оквирним подацима.

Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Душко Вуковић рекао за "Данас" да се тренд смањења запослености наставља из месеца у месец и да је у прва три-четири месеца 2009. године без посла остало око 36.000 људи.

"Имамо готово 800.000 незапослених, а према нашим подацима у радном односу је свега 1,9 милиона људи, што је невероватно мало. Посебно брине то што је проценат незапослених међу младима 47 одсто, а све је више и оних којима послодавци плаћају одсуство, што значи да је све мање посла", рекао је Вуковић.

Истакао је да је посебно алармантна чињеница да је 54 одсто незапослених у категорији људи до 40 година старости и да је чак 23 одсто оних који су посао изгубили у последњих годину дана.

Вуковић је оценио да мере Владе и НСЗ нису довољне да би се поправио тренд смањења стопе незапослености и не верује да ће до краја године ишта бити боље.

У УГС Независност рекли су нам да не воде податке о броју отпуштених. Списком не располаже ни Унија послодаваца Србије. Портпарол Драгољуб Рајић у изјави за "Данас" потврђује да су подаци о броју незапослених контрадикторни.

"До краја марта, према подацима НСЗ, око 10.000 људи је месечно остајало без посла, а онда је министар Динкић изјавио да месечно без посла остаје око 2.500 људи, док Републички завод за статистику располаже неким, трећим податком. Углавном се не објављује број незапослених већ неке процентуалне процене", навео је Рајић.

Заједно са око 500.000 запослених у државним органима и локалној самоуправи, број запослених у Србији који раде и примају плату износи само 1,2 милиона.

"То значи да је од око 1,5 милиона запослених, колико је било регистровано пре кризе, између 250.000 и 300.000 радника у проблемима односно на принудном одмору, неплаћеном одсуству, без плате", рекао је Драгољуб Рајић.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]