Хроника

У Србији више од 20.000 становника годишње умре од рака

Штампа
петак, 18. март 2011.

БЕОГРАД – У Србији годишње од рака оболи 35.000 људи, док 21.000 становника умре од те болести, показали су подаци Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, који су саопштени на данашњој конференцији за новинаре Друштва Србије за заштиту од рака.

„Да су малигна обољења у Србији у порасту говори податак да се укупна маса оболелих повећала за 1,3 одсто, док је стопа смртности скочила за 2,7 одсто”, рекао је председник Друштва Србије за заштиту од рака Слободан Чикарић.

„Од 2006. године бележи се нагли скок стопе како инциденција тако и морталитета, што је последица НАТО бобардовања из 1999. године, када је бачено 15 тона уранијума или 186 милијарди бекерела”, рекао је Чикарић. Он је додао да листе чекања у онкологији не треба да буду као за замену кука, јер постоји велика опасност да се путем крвног система болест брзо прошири на друге органе. „Ако се данас открије карцином грлића материце величине једног сантиметра, он ће се за шест месеци, колико пацијент просечно чека, повећати осам пута”, објаснио је Чикарић и додао да не би требало више од 30 дана да се чека након дијагностиковања болести.

Према његовим речима, мушкарци најчешће обољевају од карцинома плућа (21 одсто), дебелог црева (14 одсто) и простате (10,8), а жене већином од рака дојке (24 осто), док их карциноми дебелог црева, грлића материце и плућа ређе „нападају”. Забрињава стопа преживелих пацијената, која од 2001. године (45 одсто) бележи стални пад и сад износи 39 одсто, додао је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]