Хроника

У Србији 100.000 избеглица и више од 200.000 расељених са Косова и Метохије

Штампа
уторак, 16. јун 2009.

БЕОГРАД – Више од деценије након завршетка ратних сукоба на простору бивше Југославије у Србији се још налази 97.000 избеглица и нешто више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије, саопштено је данас поводом 20. јуна Светског дана избеглица.

На конференцији за новинаре Групе 484, представница Комесаријата за избеглице Данијела Поповић-Роко подсетила је да је UNHCR у другој половини прошле године Србију сврстао међу пет земаља у свету са дуготрајном избегличком кризом чије решавање захтева заједничку акцију.

Она је рекла да је број интерно расељених сада значајно већи од броја избеглих јер је у протеклом периоду око 250.000 избеглица добило држављанство Србије или се вратило у своје домове.

Представница Комесаријата је рекла да је број повратника у БиХ значајно већи него у Хрватску јер су у Босни омогућени много бољи услови за повратак а враћена су и многа имовинска права.

Поповић-Роко је указала да постоји и најугроженија популација „интерно-интерно” расељених, односно око 20.000 људи који су истерани из својих домова али који никада нису напустили Косово и Метохију, односно оних који су прешли у друге српске средине у тој покрајини.

Миодраг Схрестха, представник Групе 484 која се бави проблемом избеглих и расељених, оценио је да су Комесаријат и Влада Србије учинили доста да се реши проблем те популације али да и даље постоје проблеми пре свега код интерно расељених који немају могућности да се интегришу у својим новим срединама јер власт инсистира на њиховом повратку.

(Бета)  

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]