Хроника

Турски амбасадор у Београду: Вучић прошле године 5 пута посетио Турску, наши односи су на највишем нивоу у својој историји - приликом Ердоганове посете обележићемо 140 година од успостављања дипломатских односа са Србијом

Штампа
понедељак, 15. јул 2019.

 Турска данас обележава Дан демократије и националног јединства, празник установљен након неуспешног покушаја војног удара 2016.

У интервјуу за Данас турски амбасадор у Србији Танжу Билгич истиче да су протекле три године „припадници терористичке организације Фетулаха Гулена (ФЕТО) одговорни за покушај државног удара изведени пред лице правде на принципима владавине права“, те да су „елиминисане и параструктуре ван државних институција“. „Предузевши неопходне и виталне мере, Турска је у највећој мери отклонила претњу организације ФЕТО и успоставила стабилност. Захваљујући корацима да се држава очисти од припадника ФЕТО организације, Турска је данас још јача“, поручује амбасадор Билгич.

Са којим изазовима се Турска данас суочава?

– Организација чији је главни стуб срушен у Турској покушава да опстане преко своје мреже у иностранству. Један од главних задатака нам је да међународној заједници покажемо право лице терористичке организације ФЕТО која покушава да се сакрије иза маске „хуманитарних и образовних активности“, јер ова организација, која ради попут обавештајне службе и која не признаје никаква правна и морална начела, представља озбиљну претњу у свим земљама у којима је активна. Као резултат нашег целокупног труда и конкретних података које смо објавили, пробудили смо значајну свест иностране јавности о њеним скривеним циљевима. Многе државе су на својим територијама затвориле образовне институције, фирме и невладине организације које су повезане са овом терористичком организацијом. У том смислу, Србија је од самог почетка без оклевања показала свој став према гнусном покушају државног удара. Наш народ никада неће заборавити тај став, као ни конкретне кораке које је Србија предузела.

Поједине међународне институције и западне земље критиковале су мере које су турске власти предузеле након покушаја државног удара. Да ли мислите да су те критике оправдане?

-Те критике нису засноване на оправданим разлозима. Борба против неконвенционалне терористичке организације као што је ФЕТО захтева брзе и ефикасне мере. Морам да напоменем да је Турска свесна својих међународних одговорности и да на принципима владавине права предузима мере против ове организације и њених припадника. Формирани су нови механизми за испитивање и утврђивање наводне виктимизације у целом овом процесу. Тако је направљен интерни правни пут са циљем процењивања и одлучивања о жалбама које се односе на предузете мере.

Односи са САД су међу приоритетима турске владе. Да ли ће Анкара успети да врати односе са Вашингтоном на ниво блиских савезника?

– Са САД-ом покушавамо да у многим областима сарађујемо у складу са заједничким интересима. Показали смо јаку политичку вољу да побољшамо наше односе у свим областима, нарочито у економској сарадњи. У складу са тим, турски председник води конструктиван и срдачан дијалог са америчким председником Трампом. Међутим, актуелни став САД-а по питању организације ФЕТО која представља претњу по нашу националну безбедност, не може да се разуме када узмемо у обзир наше савезничке односе. Иако су поднети сви потребни докази и документа у вези са том организацијом, до данас нису предузети конкретни кораци ни за изручење њеног вође, нити за друге правне и административне мере које смо захтевали. Такође, поред свих контаката и иницијатива које смо покренули када је реч о подршци коју САД пружа ПYД-у и YПГ-у, нису начињени кораци које смо очекивали. Напротив, они настављају да подржавају поменуте терористичке организације.

Како оцењујете тренутно стање билатералних односа на трговинском и економском пољу?

– Последњих година наша сарадња са Србијом у економском и трговинском смислу забележила је велики замах. Први пут је 2017. трговинска размена прешла милијарду долара, а 2018. године достигла 1, 3 милијарде долара. Ипак, то је и даље испод потенцијала. Настављамо да се трудимо да трговинска размера достигне две милијарде долара. Ово је такође циљ који су председници две државе поставили. Са циљем да економске односе још више унапредимо, правне темеље прилагођавамо актуелним условима. У том контексту ревидирали смо важећи споразум о слободној трговини. Очекујемо да овим споразумом, који је недавно ступио на снагу, увећамо трговину пољопривредних добара. Ревидирани споразум о подстицању и заштити инвестиција је у процесу одобрења. Повећава се број инвестиција и трговинских пословања турских привредника у Србији. Вредност обостраних инвестиција прешла је 200 милиона долара. Број турских фирми којих је у 2015. години било око 130, данас је већи од 800. Турски инвеститори у Србији запошљавају око осам хиљада људи. Највећа инвестиција у Србији нам је „Халкбанк“. Ускоро ћемо реализовати отварање наше друге највеће инвестиције у Краљеву која ће омогућити запошљавање 2.500 људи. Водимо заједничке пројекте за унапређење путне инфраструктуре у Србији. Подстичемо долазак турских привредника како бисмо повећали инвестиције у свим областима. Нарочито сматрам да саобраћај, текстил, аутомобилска индустрија, банкарство, грађевина, прехрамбена индустрија, туризам, пољопривреда, имају велики потенцијал за наше инвеститоре.

Анкара и Београд се слажу да су односи између две земље на највишем нивоу у својој историји. Планирана посета председника Ердогана у предстојећим месецима биће одраз високог нивоа који су ти односи достигли. Шта можемо да очекујемо од посете?

– Као прва посета на том нивоу након осам година, посета турског председника 2017. године представљала је прекретницу у нашим односима. Прошле године је председник Вучић пет пута посетио нашу земљу. Постигнути залет ћемо наставити са посетом председника у наредним месецима. Поводом ове посете, прославићемо 140. годишњицу успостављања дипломатских односа двеју земаља, одржаће се други састанак Високог савета за сарадњу Србије и Турске и биће потписани споразуми у разним секторима. Такође, планирано је постављање камена темељца на значајним инфраструктурним пројектима попут аутопута Београд-Сарајево, отварање историјских знаменитости као што је тврђава Рам чија је рестаурација завршена, као и бројних фабрика.

Могуће санкције САД неприхватљиве

– Видимо да САД у последње време повезује Закон о супротстављању америчким противницима кроз санкције (ЦААТСА) са учешћем Турске у програму Ф-35, истичући нашу куповину С-400. Не можемо да прихватимо да се име наше земље која је већ 67 година НАТО савезник САД-а помиње у вези са наведеним санкцијама. Желимо да се овакве претеће изјаве оставе по страни и да се усвајају конструктивни дијалози и користе дипломатски путеви. Потребно је више труда да се превазиђе застој у билатералним односима и да се јача сарадња. Наставићемо да сваком приликом САД-у указујемо на наша очекивања у том правцу – наглашава амбасадор Билгич.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]