Хроника

Трећи дан шротеста у Француској: Паљење контејнера, сузавац и водени топови у Паризу, Бордоу, Нанту, блокирана највећа француска рафинерија, компаније „Тотал“

Штампа
недеља, 19. март 2023.

Протести у Француској против пензионе реформе настављени су широм Француске. Полиција је употребила сузавац и водене топове против демонстраната на Тргу Конкорд у Паризу, где се окупило велики број људи. Демонстрације се одржавају у више градова, а највише инцидената било је у Бордоу и Нанту.

Демонстранти у Француској противе се пензионој реформи којом се праг за пензионисање подиже на 64 године. До сада је одржано више протеста, међу којима је било и сукоба полиције и демонстраната.

Током протестне шетње која је кренула са Трга Италија у 13. арондисману, поново је дошло до чарки полиције и демонстраната. Полиција је бацила сузавац, док су демонстранти палили контејнере.

Претходно је у току дана у Паризу одржана протестна шетња, не само против пензионе реформе, већ и против полицијске репресије.

Инциденти су забележени у Бордоу, где су демонстранти палили контејнере, а полиција бацала сузавац како би растерала окупљене. У том граду подигнуте су и барикаде на улазу у универзитет, јављају француски медији.

Twitter embed code generator

Окупљање је одржано и у Марсеју, где није било инцидената. Такође, у Нанту су демонстранти блокирали саобраћајнице, гађали полицију флашама, а снаге реда су узвратиле сузавцем.

Протеста је било и у Каену, Бресту, Сент Етјену, Роану...

Синдикат новинара Француске објавио је да је полиција привела двојицу новинара у петак током нереда у Паризу.

Поред окупљања на улицама, настављен је и штрајк и блокада компанија у знак протеста против пензионе реформе. Тако је блокирана највећа француска рафинерија, компаније „Тотал“ у Нормандији. Блокиране су испоруке из рафинерије и очекује се да то потраје до понедељка.

На улицама Париза поново се нагомилало смеће услед штрајка комуналних радника. Претходно је, после накупљене велике количине смећа, једна количина однета пошто су градске власти ангажовале приватну компанију. Међутим, то ни издалека није довољно за вишемилионски Париз, па се сада процењује да је на улицама тог града око 10.000 тона смећа.

Полиција је издала наредбу комуналним предузећима да однесу смеће, иако је штрајк у току, али се одношење и даље споро одвија.

(Спутњик)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]