Хроника

Тони Верхеијен: Светска банка је спремна да помогне Србији да са економије коју покреће државни сектор пређе на ону коју покреће приватни

Штампа
четвртак, 11. фебруар 2016.

 БЕОГРАД - Шеф канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен изјавио је данас да је та институција спремна да помогне Србији како би у наредних 4-5 година имала више користи од примене нових технологија, али и да би земља са економије коју покреће државни сектор прешла на ону коју покреће приватни сектор.

Верхеијен је на презентацији студије Светске банке под називом "Светски извештај о развоју 2016: Дигиталне дивиденде", приметио да се показало да земље које више улажу у дигиталне технологије остварују већи раст, док оне које то не чине немају такав успех. 

"Желимо да помогнемо да Србија пређе са економије коју покреће државни сектор на ону коју покрећу приватни сектори иновације. Желимо да видимо шта је то што заједнички може да се уради у четири - пет година, како би Србија имала више користи од примене нових технологија", рекао је Верхеијен и додао да овај извештај сјајна прилика да се та порука пренесе као увод за нову владу.

Приметио је да се повећава број корисника дигиталних технологија, што доноси веће шансе, а сведоци смо, навео је, да многи немају могућност да приступе новим технологијама нити да их користе.

"Запањујуће је колико људи нема приступ технологијама. Тај јаз ће се само повећавати уколико људи који нису прикључени на мреже и то се настави. Извештај ће показати мере и политике које су неопходне да се дигитални јаз премости", истакао је Верхеијен.

Уверен је, каже, да је потребно више улагања у инфраструктуру и промовисања јавно-приватног партнерства. 

"То је порука посебно важна за овај део света у којем се јавно-приватна партнерства са тешкоћом заснивају и где има отпора више него у другим деловима света", приметио је шеф Светске банке у Србији.

Извештај је такође, како је навео, показао да улагање у телекомуникације и либерализација тржишта нису довољни, те да државе морају да наставе да унапређују образовање.

Верхеијен је похвалио Србију за улагање у е-говернмент стратегију која је један од предуслова за ширу употребу нових технологија.

У том смислу, као добар пример, навео је увођење могућности онлајн регистрације новорођених беба, што је, према његовим речима, пројекат који ће смањити трошкове и време које родитељи треба да проведу по шалтерима покушавајући да пријаве своје дете. Сада ће то моћи да ураде из својих домова.

Добар пример су, додао је, и електронске грађевинске дозволе.

"Србија је направила корак напред, желимо још већи напредак. Видимо ефекте електронских услуга у стварном животу, али остаје отворено зашто само рођење деце и грађевинске дозволе. Зашто људи не могу да своје пензије решавају онлине, него морају да иду од шалтера до шалтера како би решили свој статус", навео је Верхеијен.

Он је навео и да брже напредовање у овој области спречава и чињеница да је шира примена у државном сектору тренутно онемогућена недовољно интегрисаним системима здравства, просвете, итд.

"Зато држава не може да донесе интегрисана решења. У Азији неке земље чине кораке у том правцу, а зашто Србија не би могла да да грађанима њене услоге буду доступније путем технологија", запитао је Верхеијен.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]