Хроника

Томислав Николић: Такозвано „Косово“ је настало на исти начин на који и Исламска држава

Штампа
четвртак, 28. април 2016.

 Председник Томислав Николић каже да Србија не би требало да се плаши терористичких напада зато што никада није била колонијална сила, нити је покоравала друге.

Током посете Индонезији Николић је у интервјуу телевизији Метро рекао да је Србија сигурнија од многих других европских држава и да је "то заслужила и својом историјом".

"Србија никада није била колонијална сила, никада није држала у ропству ниједну државу, ниједан народ. Па тако и данас, Србија није изазвала кризу ни у Ираку ни у Сирији, ни у Либији, ни Египту, ни Авганистану", рекао је Николић. 

Он је рекао да се Србија није прикључивала крсташима који су ишли на Блиски исток да покоравају муслимане и да их претварају у хришћане. 

"Ничим нисмо провоцирали ни залужили, не би требало ни да се бојимо, али страх је људска категорија и када водите државу, та одређена врста страха за безбедност својих грађана, мора да постоји", рекао је председник. 

На питање да ли страхује од могућих терористичких напада од људи који с избеглицама пролазе кроз Србију, Николић је рекао да је веома опрезан када говори о терористичким нападима, али да Србија ничим није заслужила да буде мета терориста, мада нема сигурне државе у свету пошто терористи немају принцип по којем бирају мете. 

"Наш однос према тим људима (мигрантима) је тако добар, да и ако међу њима има терориста, Србија је последња земља у којој би учинили такав чин", рекао је Николић. 

Он је рекао да је „Косово“ директно и индиректно повезано с екстремистичком организацијом Исламска држава. 

Николић је рекао да је директна веза то што одређени број становника албанске националности с Косова одлази у Сирију да се бори на страни Исламске државе, а индиректна што је "такозвано Косово настало на исти начаин". 

"Најпре организовањем терористичких група које су пресретале возове, аутобусе, аутомобиле, нападали грађане, одвајали територију коју су покривали. И када су српска војска и полиција установили власт на читавој тој територији онда нас је бомбардовао НАТО. Склонили смо се с територије Косова силом и онда су неке земље признале Косово, иако су током терористичких нападе те оружане формације називале терористичким бандама као што је то чинио Ричард Холбрук из САД", рекао је Николић. 

Он је рекао да се не може гарантовати да за пет или десет година неке државе неће признати независност Исламске државе ако претходно не буде уништена. 

"Да онда неће рећи једног дана 'како је Косово добило независност, тако и ми тражимо независност', као што су већ неке друге отцепљене територије на питању Косова извлачиле за себе принцип да исто то могу да ураде. Ако на тероризам гледате добронамерно, ако му дозволите да се развија, очекујте да то једног дана заиста буде држава", рекао је Николић. 

Он је рекао да је Индонезија важна земља за Србију, зато што као највећа муслиманска држава на свету утиче на многе друге државе. 

Николић је рекао да је честитао председнику Дјокоу Видоду што Индонезија упркос великим притисцима и даље остаје при ставу да територијални интегритет и суверенитет чланице УН морају да буду поштовани и очувани. 

Србија је подржала Индонезију да буде нестална чланица Савета безбедности УН 2019-2020, а Индонезија је била чврсто на ставу да Косово не може да буде чланица Унеска, рекао је Николић. 

Председник Србије је рекао да су на јучерашњем састанку Видодо и он отворили врата за бољу економску сарадњу две земље и додао да је Србија изванредно место за инвестирање зато што је усвојила европско законодавство, и зато што има добре оцене и од ЕУ и од Светске банке.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]