Хроника

Тексас: Током пандемије коронавируса забрањени скоро сви видови абортуса

Штампа
субота, 18. април 2020.

 У Тексасу су током пандмије короне забрањени готово сви прекиди трудноће. Активисти тврде да се пандемија корона-вируса користи као изговор за забране.

У Тексасу ни иначе није лако женама које хоће да прекину трудноћу. Цене захвата су високе, а клиника које захват спроводе је мало. Али сада, у време пандемије корона-вируса, прекид трудноће је готово потпуно онемогућен.

Све због штедње заштитних маски и рукавица?

Од 22. марта, када су уведена правила о ограничењу контакта, гувернер Тексаса Грег Абот је забранио абортусе – и то све док важе те мере, до 30. априла.

Службено објашњење одлуке о забрани гласи: абортус не спада у „есенцијалне медицинске захвате“. Маске и рукавице би требало да се троше само на третман пацијената заражених корона-вирусом или хитне медицинске случајеве. Све што није неопходно, а у то по мишљењу гувернера Абота спадају и абортуси, одлаже се до даљњег.

Међутим, абортуси се по правилу изводе у специјалистичким клиникама па се не троше ресурси осталих болница. Џо Појман, директор организације „ Texas Alliance for Life” која се бори против абортуса, сматра да клинике које спроводе абортусе не би требало да се „посебно третирају“.

„Политичари злоупотребљавају ситуацију“

„Ниједна жена која донесе одлуку о абортусу то не чини олако“, каже једна 36-годишње филмска ауторка из Њујорка у разговору за ДВ. Она је пре неколико година прекинула трудноћу јер је била сигурна да не жели дете – због здравствених проблема и проблема у браку.

Мере у Тексасу, по њеном мишљењу, неће придонети томе да буде мање абортуса. „Тексашанке које себи не могу да приуште путовање у неку другу савезну државу, абортус ће обавити у некој од илегалних клиника“, каже ДW саговорница. Тиме актуелна законска промена у Тексасу има по њој јасну последицу – жене ће умирати.

Сличног мишљења је и Ејми Хагстром Милер из организације „ Whole Woman’s Health Alliance” која се залаже за приступ безбедним абортусима. Ова организација је један од подносилаца тужбе против савезне државе Тексас. „Политичари користе пандемију како би остварили своје планове о забрани абортуса и због тога би требало да их буде срамота“, каже Хагстром Милер за ДВ.

Делимичан успех на суду

Организације су постигле делимичан успех јер је један суд у Тексасу одлучио да поново дозволи прекиде трудноће у раној фази који се врше таблетама. Дозвољени су и абортуси у случају ако би трудноћа до краја забране могла да пређе границу од 22. недеље – до које је у Тексасу иначе дозвољен абортус.

Но оперативни захвати прекида трудноће су и даље забрањени.

И зато организација „ Whole Woman’s Health Alliance” хоће да се пред врховним судом избори за регуларно право на прекид трудноће у Тексасу и у доба пандемије корона-вируса. „Ми тражимо поновно допуштање свих абортуса. И то не само таблетама него и оперативним захватима“, закључила је Хагстром Милер.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]