Хроника

Светска банка процењује привредни пад у Русији од 4,5 одсто

Штампа
уторак, 31. март 2009.
МОСКВА – Пад руске економије премашиће прогнозе владе и ове године достићи 4,5 одсто, проценила је Светска банка (СБ), препоручивши кабинету премијера Владимира Путина да један одсто бруто домаћег производа (БДП) усмери за помоћ сиромашним слојевима становништва како би ослабила растући социјални притисак.

„Узимајући у обзир значајно погоршање глобалне финансијске прогнозе и прогнозиране цене нафте од око 45 долара за барел, руски БДП ће ове године највероватније опасти за 4,5 одсто, уз ризик даљег погоршања”, прецизира се у најновијем извештају СБ посвећеном руској економији.

У претходној прогнози СБ је предвиђала раст економије Русије од три одсто у 2009. години, подсетио је Ројтерс.

Руско министарство за економски развој је раније саопштило да очекује пад привреде од седам одсто у првом тромесечју ове године, у поређењу са економским растом од 1,1 одсто у четвртом кварталу 2008, уз прогнозирано смањење БДП за 2,2 одсто на годишњем нивоу.

СБ предвиђа и нове проблеме за банкарски сектор Русије.

„Руски банкарски сектор ће наићи на нове тешкоће, јер ће се ове године највероватније повећати ризик рефинансирања дуговања. Руском кредитном тржишту и даље ће недостајати средства, а очекује се и раст удела лоших кредита”, наводи се узвештају.

Са погорсањем услова за привредну делатност и уз раст незапослености, удео лоших кредита у кредитном портфељу банака, према подацима Централне банке, повећан је на 3,8 одсто до 1. јануара 2009. године.

Аналитичари СБ очекују повећање удела лоших кредита са даљим економским падом, а сасвим је могуће да ће он премашити десет одсто до краја 2009. године.

У извештају СБ се указује да ће руска влада у краткорочној перспективи морати да реши двоструки задатак - да сузбије социјалне последице кризе и ограничи даљи утицај производног сектора на финансијски.

СБ прогнозира да ће раст незапослености у Русији до краја године премашити 12 процената, у поређењу са 8,5 одсто радне снаге крајем фебруара 2009.

„Социјална ситуација се веома брзо и неочекивано погоршала, па је неопходно да се антикризна политика фокусира на потребе становништва”, изјавио је главни економиста СБ за Русију Жељко Богетич.

(Танјуг-Екос)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]