Хроника

Шведска одлучила да пусти на слободу Биљану Плавшић

Штампа
четвртак, 22. октобар 2009.

Контрадикторне информације о пуштању бивше председнице Републике Српске Биљане Плавшић из затвора Хилсенберг у Шведској. Премијер РС Милорад Додик рекао да је пуштена и да Влада РС покушава да јој обезбеди превоз за Београд. Шведска тврди да је Плавшићева још у затвору.

"Овог тренутка Биљана Плавшић је слободна особа. Она је одлежала казну и слободна је по свим овим и божијим законима", рекао је Додик новинарима у Бањалуци, додајући да Влада РС покушава да јој обезбеди превоз из Шведске за Београд.

Портпарол шведске министарке правде, Мартин Валфридсон је, агенцији Танјуг, рекао да је Плавшићева још у затвору и да ће бити пуштена у уторак.

Шведска Влада донела је раније у четвртак одлуку да Плавшићева буде условно ослобођена из затвора након одслужења две трећине затворске казне, потврдио је Срни портпарол шведског Министарства правде Мартин Вилфридсон.

Хашки трибунал је 15. септембра одобрио превремено пуштање на слободу Биљане Плавшић пошто јој 24. октобра истиче двије трећине казне.

Плавшићева (79) је претходно пребачена из затвора Хинсеберг у затвор у Стокхолму, пренео је синоћ Шведски радио.

Према шведским законима, затвореник може бити ослобођен због доброг владања пошто одслужи најмање две трећине казне.

Бивша председница Републике Српске признала је у октобру 2002. године кривицу за прогон муслимана и Хрвата у 37 општина у Босни и Херцеговини у време рата у тој земљи 1992. године.

Трибунал је Плавшићеву у фебруару 2003. године осудио на 11 година затвора.

Плавшићева се добровољно предала суду у Хагу одмах пошто је оптужена у јануару 2001. године.

Шеф шведске дипломатије Карл Билт указао је на важност поштовања одлука Хашког суда поводом данашње одлуке шведске владе о пуштању на слободу Биљане Плавшић.

"Сваки пут кад Трибунал некога ухапси или осуди, увек се покреће расправа. Али, правда је правда и она мора да буде задовољена и поштована", рекао је Билт.

"Основали смо Међународног кривичног суда за бившу Југославију и неки подржавају неке његове одлуке, а неке његове одлуке су код других мање популарне, али мислим да је врло важно да сви поштујемо све одлуке тог суда и да их не доводимо у питање на темељу политичких процена", истакао је Билт.

(РТС)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]