Хроника

Студент Правног факултета Петар Живковић: Формирање студентске листе у току, са именима кандидата ћемо изаћи након расписивања избора

Штампа
среда, 14. мај 2025.

 Након што су затражили расписивање ванредних парламентарних избора, студенти у блокади у процесу су креирања своје изборне листе, али за сада су става да са именима кандидата неће излазити пре расписивања избора, каже студент Правног факултета Универзитета у Београду Петар Живковић. То што режим још увек није расписао изборе, према његовом мишљењу је знак је да су у страху и да први пут видимо да је режим, што се тиче избора, у дефанзиви.

Живковић за Н1 каже да се, када је процес формирања студентске листе у питању, стигло до тачке када факултети предлажу одређен број својих кандидата које кандидује на студентску листу, те да сваки факултет промишља и разговара са потенцијалним кандидатима.

Студент Правног факултета наводи да ће са листом изаћи када буду сматрали да је неопходно да јавност сазна.

“До тад ћемо то држати између нас. Дакле, да, процес јесте тренутно у току. Мислим да нећемо излазити са листом пре расписивања избора, да не бисмо те људе, што би се рекло, оставили на ветрометини, да буду мете таблоида, клевете и ширења лажи о њима. Дакле, сачекаћемо тренутак кад се распишу избори, тад је тек и дозвољено да се поднесе изборна листа и тад ћемо изаћи са њима”, навео је он.

Коментаришући то што избори још нису расписани и што је председник Србије Александар Вучић рекао да из ЕУ нико од њега није тражио расписивање избора, Живковић наводи да то види као знак слабости и знак да одуговлачења.

„То је знак да су у страху и видимо да први пут је режим што се тиче избора у дефанзиви. Дакле, до сада су увек били они ти који су темпирали када се дешавају избори, када ће их тражити, када ће их расписати, ко ће на њима учествовати и тако даље. Тренутно смо ми ти који, да кажем, диктирају темпо. Што се тиче његове изјаве да нико из Европске уније није тражио - студенти који су успели да окупе највећи број људи на једном протесту у историји ове земље тражили су ванредне парламентарне изборе. Дакле, можда би било боље да се фокусира на оно што се дешава у нашој земљи и да се не оглушава више на наше захтеве. Он је сам рекао да ћемо их добити врло ускоро, тако да, хајде да видимо“, навео је он.

Међу студентима у блокади било је и најава да ће доћи до радикализације протеста уколико до расписивања избора не дође, а Живковић појашњава да то значи и позив грађанима да буду у приправности и да се поново спреме за додатну мобилизацију.

„То је нешто о чему се тренутно дискутује међу студентима. Али свако то значи и позив грађанима опет да буду у приправности и да се спреме за, да тако кажемо, додатну мобилизацију поново. И да будемо ту, да се боримо за испуњење захтева. Дакле, ми се опет и кроз тај захтев за ванредне парламентарне изборе боримо за испуњење захтева“, навео је он.

Додаје и да студенти за сада немају намеру да одустану од блокаде факултета.

Осврћући се на студенте маратонце који су трчали за Брисел где су разговарали са европским парламентарцима, Живковић појашњава да је циљ посете Бриселу да се укаже на ситуацију у Србији, али да је борба њихова.

“Сматрам да ми као земља која је на путу ка евроинтеграцијама, то је политика наше земље, да смо отишли тамо са намером да се обратимо тим институцијама и да оне мало боље увиде шта се овде заиста заправо дешава. Али опет, сматрам да ово пре свега мора да остане и ствар нас и нашег народа, и да се за ово морамо изборити заједно овде унутар Србије за победу. Дакле, сматрам да је то неопходно, зато што Европска унија као организација се залаже за поштовање људских права и за слободу говора. То је овде у Србији заиста упитно. Али опет понављам, ми се овде боримо за нашу ствар и сматрам да би то тако вероватно требало да остане. Али опет, да не дискредитујемо наше колеге које су отишле у Брисел”, навео је он.

Ипак, критике су стигле од пленума Филозофског факултета који је Европску унију повезао са идеологијом, а Живковић истиче да студентски покрет није монолит, те да свако има право да изнесе свој став.

„Ми нисмо сви и једна иста особа, и самим тим сматрам да колеге са Филозофског факултета нису имале никакву лошу намеру да дискредитују то што су колеге учиниле, тај велики подухват, што су трчали чак до Брисела. Такође то је одлука њиховог пленума. Они имају пуно право да донесу коју год одлуку желе, и мислим да је то можда и боље питање за неког од њих. Ја, заиста, нисам ни присуствовао пленуму Филозофског факултета никад, али, опет кажем, не желим да сумњам у њихову добру намеру“, каже студент Правног факултета.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]