Хроника

Стратфор: Француска се латила два рата

Штампа
петак, 08. април 2011.

Француска поново увлачи САД у либијску војну кампању. До таквог закључка су дошли аналитичари америчког издања Стратфор.

Стратфор је приватна обавештајно-аналитичка компанија, чији офис се налази у Тексасу. Њени клијенти су велике корпорације и владине установе, како америчке, тако и стране. Стратфор већ одавно има праксу објављивања сензационалистичких материјала. Међу њима је прогноза за наредних сто година, у којој је прецизно до у минут предвиђен Трећи светски рат.

Сада Стратфор објављује чланак Француска се латила два рата, у којој се разматрају узроци учешћа Париза у војним операцијама у Либији и Обали Слоноваче. По мишљењу експерата Стратфора, председник Француске Никола Саркози хоће да добије подршку становништва на председничким изборима 2012. године на рачун агресивне спољне политике.

Оцењујући закључке Стратфора, експерти су сагласни са таквим тумачњем стања у Француској. Нашавши се у сложеној унутарполитичкој ситуацији,Саркози је решио да заради поене на спољној политици, изјавио је за Глас Русије руководилац Центра за француска истраживања Института за Европу РАН, Јуриј Рубенски. 

Ако упоредимо спољнополитичку ситуацију Француске пре избора Саркозија и данас, наравно, промене су се десиле пре у корист Француске. Пре Саркозија водећа улога Француске у европској изградњи била је практично обезвређена. Са САД после Ирака остао је сукоб. Све то Саркози је успео да изглади. Он путује по разним земљама чланицама осморке и двадесеторице, истиче такве глобалне иницијативе као што је реформа међународног валутног ситема. Саркозијева активност му је донела неке поене. Али ако се рат у Либији отегне и ангажованост Француске прими неке масовне форме, тада може да се одрази на исход председничких избора.

Истовремено експерти говоре да публикација Стратфора нетачно описује односе између САД и Француске. Масовна неслагања између савезника су преувеличана. А  САД не зависе од одлука Саркозија, оне имају сопствене интересе у Либији, сматра Јуриј Рубенски.

„За САД либијски догађаји у целини дестабилизују ситуацију и тако већ неконтролисану после низа револуција у многим арапским земаљама.“

Ипак, очигледно је да САД не желе да започну рат у Либији. Експерти које је анкетирао Глас Русије слажу се у мишљењу да публикација Страрфора може да буде наручена. У чланку ’Француска се латила два рата’ стоји да у ће у случају копнене операције одговорност за њене последице лежати на САД.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]