Хроника

Срђан Срећковић: Скупштина дијаспоре и Срба у региону симбол јединства

Штампа
недеља, 06. децембар 2009.

БЕОГРАД – Скупштина дијаспоре и Срба у региону, чије се конституисање очекује током идуће године, биће симбол јединства државе Србије и њених држављана изван граница земље без обзира на националну и верску припадност, изјавио је министар за дијаспору Срђан Срећковић.

„Подсећам јавност да је то и уставна обавеза јер у Уставу Србије јасно дефинисано да ми као држава имамо обавезу да водимо рачуна о свим припадницима српског народа”, изјавио је Срећковић Танјугу, истичући да ће скупштина следити наше државне и националне интересе, остављајући по страни заблуде из прошлости.

„Скупштина дијаспоре ће бити још један показатељ наше одлучности да градимо најближе могуће односе сарадње са дијаспором и Србима у региону”, додао је министар.

Он је оценио да је значајно то што је оснивање те институције дефинисано законом и што будућа скупштина ни на који начин неће подразумевати било какво идеолошко опредељење, нити конкретан политички програм.

Поводом резултата које је Министарство за дијаспору остварило у овој години, министар је нагласио да је циљ био „створити институционалне механизме за спровођење политике према дијаспори и Србима у региону и да ту спада и могућност да добијамо скупштину дијаспоре, значајну у националном и државном смислу.

Он је рекао да је веома важно што смо ове године коначно дефинисали и однос према Србима у региону и предвидели формирање Савета за Србе у региону, са председником Србије на челу.

„Савет за Србе у региону треба да пружи јасну подршку нашим сународницима у остваривању њихових међународним стандардима загарантованих права, што се односи на политичка, културна, економска и верска права”, казао је министар за дијаспору.

Он је додао да је то начин да се подстакне развој добросуседских односа и сарадње у региону имајући у виду стратешки циљ Србије да постане економски и политички лидер на западном Балкану.

„Ова година означила је почетак нове ере у односима матице и дијаспоре. Усвојен је први Закон о дијаспори и Србима у региону, чиме је јасно манифестована одлука државе Србије да започнемо нову одговорну и дугорочну политику, као демократска и модерна држава привржена међународном праву и западним стандардима понашања”, објаснио је Срећковић.

Према његовим речима, веома је важно што је Закон о дијаспори усвојен после широке и демократске јавне расправе и што се стварајау контуре политике која не зависи од интереса политичких странака или састава извршне власти.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]