Хроника

"Шпигел": Трамп је Нерон, Европа се мора бранити од опасног лидера

Штампа
уторак, 07. фебруар 2017.

 Након првих потеза председника САД Доналда Трампа уредништво немачког недељника "Шпигел" објавило је драматичан текст о улози и изазову који чека Немачку.

"Немачка мора устати против Трампа и његове владе", наводи се у тексту који потписује Клаус Бринкбоумер.

Текст преносимо у целости:

"Постоје времена у животу која се заиста рачунају. Времена када се карактер особе открива, када се битно раздваја од небитног. Ускоро ће се предузети одлуке које ће одлучити даљи пут којим ће особа ићи. За неке, ово може бити трагично и тренутак долази прерано у њиховој младости, када особа није довољно зрела да би предвидела све могуће последице својих поступака. Доносе одлуке весело, а оне воде или до добре, или до лоше среће. Али земље и владе су ретко тако невине када се ради о њиховим одлукама.

То је ситуација којој се приближавамао. Људи који ће морати донети одлуке већ су одрасли. Они се већ морају почети припремати, чак и ако ће то бити болно.

Немачка мора устати против 45. председника Сједињених Америчких држава и његове владе. То је већ довољно тешко из два разлога: Зато што смо од Американаца оригинално и добили либералну демократију; и зато што није јасно како ће брутални и колерични човек на другој страни реаговати на наш дипломатски притисак. Чињеница да наша опозиција америчкој влади може успети само ако се предузме заједно са азијским и афричким партнерима - и, без сумње, с нашим партнерима у Европи, с Европском унијом, не чини ситуацију ништа лакшом.

Немачка мора да испуни пукотине које за собом оставља Америка

Досад је Немачка видела своју лидерску улогу - барем схватање вођства канцеларке Ангеле Меркел и министра финансија Волфганга Шојблеа- као нешто што је на све начине супротстављено другим европским земљама. Било министрова политика штедње или миграцијска политика Меркелове, све се догађало без много координације и са знатном силом.

Стога је донекле иронично да ће Немачка, политички и економски доминантна земља у Европи, сада морати да испуни многе од пукотина створених америчким повлачењем из старог светског поретка, оног на који се бивши немачки министар спољних послова позивао као на "Пакс Американа". У исто време, Немачка мора да изгради савез против Доналда Трампа, јер он се у супротном неће формирати. Међутим, он је апсолутно нужан.

Дословно је болно написати ову реченицу, али председник САД је патолошки лажов. Председник САД је расиста (ово је такође болно написати). Он покушава да изведе пуч с врха; жели да успостави илибералну демократију; жели да поткопа равнотежу моћи. Отпустио је државну тужитељку која је имала другачије мишљење од његовог и оптужио је за "издају". Ово је вокабулар какав је користио Нерон, цар и разарач Рима. То је начин на који тирани размишљају.

Трамп и Банон желе да избришу највеће напретке 20. века - међународне организације

Доналд Трамп и његов потпиривач ватре Стив Банон дискриминишу одређене људе декретом, али не из оних земаља у којима Трамп послује. Презир председника САД и његовог најважнијег саветника према науци и образовању тако је еклатантан да је то готово тешко написати. Али њихов презир према климатским и еколошким политикама мора се навести, јер би у следеће четири или осам година могао да постане озбиљна претња.

Међу стварима које се наводе као стварни напредак за време 20. века су мултилатералност и слободна трговина. Свет је постао толико комплексан да ниједна земља не може да реши велике проблеме сама - то је оно што смо препознали. Организације као што су Уједињене нације, Светска трговинска организација (WТО), Међународни панел за климатске промене (ИПЦЦ), НАТО и ЕУ, све су створене с тим разлогом. Ниједна од ових организација није савршена, али оне су то што имамо - ипотребне су нам. Банон их сада жели избрисати, а Трамп или извршава Банонове намере или их дели.

Управо зато ће под председником Трампом и оно оправдано и оно презира вредно бити умешано заједно. Неправда је велики проблем нашег времена, као што су и страхови од глобализације и дигитализације - и то оправдано, будући да су подељеност друштва и брзина модерног живота, у суштини, екстремни. Трамп спаја ове бриге својих бирача с национализмом и ксенофобијом. Тако демагози раде и тако постају учинковити.

Крајње је време да се заузмемо за демократију, слободу, Запад и његове савезе

Чињеница да САД, нуклеарна суперсила која економски, културно и војно доминира светом већ деценијама, сада себе представљају као жртву, позивајући смртно озбиљно на принцип "Америка прво" и покушавајући да натерају остатак света на понижавајуће уступке, апсурдна је. али управо зато што ове глупости долазе од најмоћнијег човека на свету, свет пада у његову замку.

Ово није претња која ће се некако само разрешити. Немачка економија је постало мета америчке трговинске политике, а немачка демократија је идеолошка антитеза Трамповој визији. Али чак и овде, усред Немачке, десничарски екстремисти покушавају да му пруже руку и помогну му. Крајње је време да се заузмемо за оно што је битно: демократију, слободу, Запад и његове савезе.

То не значи ескалацију нити да морамо напустити контакт са Америком и све радне сгрупе између наших влада. Оно што то значи, међутим, јесте да Европа мора да постане снажнија и почне да планира своју економску и политичку одбрану. Против опасног председника Америке."

(Б92-INDEX.HR)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]