Хроника

Шпанија: ЕУ неће финансијски помоћи Грчкој

Штампа
четвртак, 07. јануар 2010.

МАДРИД – Шпанија, која од 1. јануара председава ЕУ, искључила је могућност да друге земље ЕУ финансијски помогну Грчкој која има огроман дефицит јавног сектора.

Државни секретар за европска питања у шпанској влади Дијего Лопес Гаридо изјавио је у Мадриду да је економска координација унутар Европске уније потребна, али да „постоји и ограничење: не треба иводити финансијско спасавање” по америчком узору - „bail out”.

„Свака земља је одговорна за свој буџет”, додао је он рекавши и да свака земља ЕУ треба да се „носи са својим буџетским ризицима”.

Дефицит јавног сектора Грчке је 2009. године, у време смене на власти, експлозивно порастао и процењује се на 12,7 одсто бруто националног производа, по некима и на 17 одсто, док ЕУ допушта свега три одсто минуса.

Грчка је под великим притиском европских партнера и тржишта да реформише сектор јавних финансија који је у једној од најгорих криза у њеној историји.

Стручњаци Европске комисије и Европске централне банке су синоћ допутовали у Грчку да би размотрили стање.

Грчка влада је у уторак одлучила да дефицит врати у границе Пакта стабилности до 2012. године, годину дана раније него што је првобитно предвиђала.

И сама председвајућа ЕУ, Шпанија, има прекомерни дефицит, од 9,5 одсто за 2009. годину, а намерава да га ове године смањи на 8,1 одсто мерама штедње које ће бити објављене крајем јануара.

(Бета–АФП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]