Хроника

Сомалија признала независност Косова

Штампа
среда, 19. мај 2010.

ПРИШТИНА – Привремене институције самоуправе у Приштини саопштиле су вечерас да је источноафричка држава Сомалија признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије.

"У дипломатској ноти упућеној Министарству спољних послова Косова, Министарство спољних послова Сомалије потврђује одлуку владе те земље да призна независну и суверену државу Косово”, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Министарства спољног послова привремене владе у Приштини.

Сомалија је 69. земља која је признала једнострану одлуку власти у Приштини, а пре недељу дана је то учинио њен западни сусед Джибути.

Сомалија спада у тзв. "пропале државе" после више од 20 година грађанских ратова у једној од најсиромашнијих и најнеразвијенијих земаља у свету.

Привремене федерална влада (ТФГ) у главном граду Могадишоу, која се налази под сталним нападима исламских побуњеника повезаних са међународном терористичком мрежом Ал Каидом, нема контролу над великим деловима Сомалије.

Тако су на северу земље формално квази независне државе Пунтланд, Сомалиленд и Галмудуг.

Сомалиленд се у мају 1991. једнострано одцепио од остатка земље и сматра се де факто независном државом.

Мада ни једна суверена држава није признала једнострано проглашсену независност Републике Сомалиленд, према светским медијима такву могућност нису искључили Израел и друге државе у региону.

Југ Сомалије, мада је номинално под влашћу ТФГ, у суштини контролишу исламистичке групе.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић је у интервјуу за Тањуг у недељу, на питање да ли се настављају притисци на државе које нису признале једнострано проглашену независност институција у Приштини да то учине, одговорио како "из директне комуникације са многим земљама широм света можемо закључити да су ти притисци моногоструко увећани".

Коментаришући изненадну одлуку власти Джибутија, бивше француске колоније, да признају илегалну одлуку институција у Приштини и тако промене свој дотадашњи став, Јеремић је напоменуо да "то није могуће објаснити ни на један други начин осим да је на Џибути извршен притисак на високом нивоу из неке од најутицајнијих престоница света".

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]