Хроника

Словачка донела закон који спречава владу да повећава државни дуг

Штампа
петак, 09. децембар 2011.

БРАТИСЛАВА – Словачки парламент је усвојио уставни закон, који би требало да, под претњом санкцијама, спречи владу и локалну самоуправу да повећавају државни дуг.

Представници владајуће коалиције и опозиције усвојили су норму о буџетској одговорности у време дужничке кризе зоне евра, а после упозорења агенције за кредитни рејтинг „Стандард и Пурс” да би могла да снизи рејтинг 15 земаља валутне уније, међу њима и Словачке.

Дужнички плафон Словачке до краја 2017. постављен је у складу са Пактом за стабилност и раст ЕУ, на 60 одсто бруто домаћег производа (БДП).

После ће се граница сваке године смањивати за један процентни бод до циљаних 50 одсто БДП.

Аутоматске санкције у прелазном периоду ће почињати да се примењују по достизању границе од 50 одсто, када ће министарство финансија морати да донесе мере за смањење дуга.

По прекорачењу нивоа од 53 процента, поред осталог, ће бити смањиване плате чланова владе.

Уколико дуг достигне 55 одсто БДП, министарство финансија ће блокирати део расхода државног буџета, влада неће моћи да располаже финансијском резервом нити да предлаже повећање издатака јавне управе.

Још строжи поступак предвиђа уставни закон у случају достизања границе од 57 процената БДП пошто ће тада влада, поред већ поменутих мера, бити обавезна да предложи прилагођени буџет читаве јавне управе.

Уколико државни дуг достигне горњу границу утврђену законом, кабинет ће затражити од парламента да гласа о поверењу влади.

Словачки државни дуг лане је достигао 41 проценат БДП, а ове године се очекује његов раст на 44,4 процента.

С даљим повећањем удела дуга у БДП земље рачуна се у наредним годинама услед успоравања темпа привредног раста и споријег оздрављења јавних финансија.

Закон о „кочници дуга” имају такође Немачка и Пољска, а сличну норму би требало да размотри до краја године и влада у Прагу, пренела је чешка новинска агенција ЧТК.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]