Хроника

Скупштина изгласала и Закон о реституцији

Штампа
понедељак, 26. септембар 2011.

Скупштина Србије изгласала је данас Закон о враћању имовине и обештећењу, који као основни модел реституције предвиђа враћање имовине у натури свугде где је то могуће.

Доношење закона подржало је, од 154 присутна посланика, 117 посланика владајуће већине и Либерално демократске партије, док су против била 23 посланика Савеза војвођанских Мађара и ДСС.

Посланици СВМ незадовољни су што није прихваћено решење које из реституције изузима само стране држављане, припаднике окупационих снага.

Где није могуће враћање имовине у натури, бивши власници ће добити обештећења у новцу и обвезницама и то по садашњој тржишној вредности. Обвезнице ће бити емитоване у еврима.

Законом се уређују услови, начин и поступак враћања одузете имовине и обештећења за одузету имовину, која је на територији Србије одузета после 9. марта 1945. године од физичких и одређених правних лица применом прописа о аграрној реформи, национализацији, секвестрацији и других прописа, на основу аката о подржављењу, и пренесена у општенародну, државну, друштвену или задружну својину.

Влада Србије прихватила је амандман ЛДП који каже да се закон о враћању имовине и обештећењу примењује и на враћање имовине чије је одузимање последица холокауста на територији која данас чини територију Србије.

У закону пише да ће се отклањање последица одузимања имовине жртвама холокауста на територији Србије, које немају живих законских наследника, уредити посебним законом, тако што ће бити основан меморијални центар и образован фонд за управљање тим центром.

Усвојен је и амандман либерала према коме ће обвезнице за реституцију доспевати у року од 15 година и исплаћивати се годишњим ратама почев од 2015. године, осим за лица старија од 70 година и од 65 година.

Тако ће обвезнице за лица која су на дан ступања на снагу овог закона старија од 70 година доспевати у року од пет година, а за лица која су на дан ступања на снагу овог закона старија од 65 година у року од десет година.

Право на реституцију, поред осталих, неће имати особе које су били припадници окупационих снага које су деловале на територији Србије, за време Другог светског рата, као ни њихови потомци, док ће рехабилитована лица имати то право.

Услови враћања имовине ће бити истоветни за све категорије становништва, а од момента усвајања овог закона биће забрањено отуђење те имовине, нарочито у процесу приватизације.

Усвојен је и амандман Српског покрета обнове, према коме ће физичко лице које је закључило уговор о купопродаји са државним органом, у периоду од 1945. до 1958. године, ако се у судском поступку утврди да је оштећен висином купопродајне цене, имати право искључиво на обештећење, умањено за висину исплаћене купопродајне цене.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]