Хроника

Синиша Мали: Градња метроа у Београду почиње 2020, имамо новац

Штампа
четвртак, 22. јун 2017.

Градоначелник Београда Синиша Мали најавио је да би градња метроа у Београду могла да почне 2020. и да је неопходно најмање три и по године да се он изгради.

Он је, након представљања Стратегије развоја Београда до 2021. године, нагласио да већ данас има састанак са представницима француске компаније "Ежис", која треба да ради предфизибилити студију.

"Очекујем да ће током наредне недеље бити потписан споразум, студија траје девет месеци, а након тога радимо главни пројекат. Према информацијама које имам треба око годину и по до две дана да се заврши главни пројекат и да се заврше сви послови који су неопходни да би се кренуло у изградњу", појаснио је градоначелник.

Са градњом метроа, може да се крене 2020. године, нагласио је он и додао да је планирано да се уради прва линија од 22 километра и друга линија од 20 километара, а укупна инвестиција је око четири милијарде евра.

Градоначелник каже да је то инвестиција коју град може да финансира и да за те сврхе има новца и у буџету, јер је то стратешки важан посао.

Упитан да ли се одустало од приватно -јавног партнерства он је рекао да постоји неколико опција: да цео пројекат буде приватно - јавно партнерство, да се све ради из кредита и можда најближе решење је да Град обезбеди финасије за грађевинске радове, а да јавно-приватно партнерство буде на софтверу и композицијама.

Градоначелник је појаснио да Стратегија развоја престонице до 2021. године осим почетка радова на метроу, подразумева развој урбаног, одрживог, динамичног града, а да је мисија позиционирање Београда као савремене европске метрополе, привредног, образовног, туристичког и културног центра овог дела Европе.

Стратешки циљеви су конкурентна привреда базирана на знању, да се достигне стопа запослености од 65 одсто, да просечна стопа БДП буде четири одсто на годишњем нивоу, а годишња стопа раста инвестиција 5,5 одсто.

У плану је наведено и да се повећа удео пешака и бициклиста у саобраћају за два до пет одсто, да се уради 100 километара нових стаза, да 90 одсто корисника буде покривено водоводном мрежом, 80 до 90 одсто канализацијом, да се 10 одсто отпадних воде пречишћава, да се повећа проценат рециклаже на 20 одсто.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]