Хроника

Синиша Мали: ЕИБ ће издвојити 200 милиона евра кредита за помоћ малим и средњим предузећима; Министарство рударства: ЕПС потписао уговор са ЕБРД о зајму од 40 милиона евра за пројекат "Паметна бројила"

Штампа
уторак, 14. септембар 2021.

Министар финансија Србије Синиша Мали изјавио је да ће Европска инвестициона банка (ЕИБ) кредитирати мала и средња предузећа у Србији са 200 милиона евра.

„Од тог износа 110 милиона евра биће употребљено за ликвидност предузећа а 90 милиона за инвестиционе активности, односно за набавку опреме како би се додатно умањиле негативне последице пандемије и допринело расту српске економије“, рекао је Мали.

Мали је указао да Србија ове године, према конзервативним проценама, очекује привредни раст од 6,5 одсто, наводећи да је јавни дуг на нивоу од 55,5 одсто бруто националног дохотка, да је стопа незапослености под контролом и да је Србија у време пандемије досад помогла привреду са око осам милијарди евра и сачувала радна места.

ЕИБ је од 2008. године уложила више од 365 милиона евра у пројекте у области здравствене заштите на Западном Балкану, казала је потпредседница ЕИБ Лилиана Павлова у разговору са министром финансија Србије.

Више од 200 милиона евра уложено је у модернизацију, обнову и проширење терцијалних болничких услуга у Србији које пружају клинички центри у Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, навела је Павлова.

Клинички центар у Нишу, реконструисан уз помоћ овог кредита проширио је капацитете те сада више од 2,5 милиона грађана са југа Србије има бољи приступ здравственим услугама у том објекту, рекла је потпредседница ЕИБ.

Она је додала да је око 50 милиона евра уложено и у реконструкцију 20 регионалних болница у Србији и два института укључујући Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” где је ЕИБ подржала модернизацију производње вакцина са 3,6 милиона евра.

Саговорници су истакли да је друга важна област сарадње енергетика и зелена транзиција.

У мају ове године потписан је финансијски уговор за Гасни интерконектор Ниш-Димитровград-Бугарска, вредан 85,5 милиона евра, а биће финансиран кредитом ЕИБ од 25 милиона евра.

Осим новца из зајма, обезбеђена су и неповратна средстава ЕУ (ИПА) за финансирање овог пројекта у износу од 49,5 милиона евра док ће остали трошкови бити покривени из буџета Србије, наводи се у саопштењу.

ЕБРД финансира увођење паметних бројила у Чачку, Нишу и Краљеву

Електродистрибуција Србије потписала је данас уговор са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) о гаранцији и зајму за пројекат "Паметна бројила" у износу од 40 милиона евра којима ће се набавити савремени систем управљања потрошњом електричне енергије у Чачку, Нишу и Краљеву, саопштило је Министарство рудараства и енергетике.

Генерална директорка ЕБРД-а за одрживу инфраструктуру Нандита Паршад рекла је да ће зајам те банке од 40 милиона евра допринети модернизацији целе мреже и довести до смањења емисија угљен-диоксида (ЦО2).

„Ово је само почетак наше сарадње на овом пројекту, који пружа подршку прозјумерима (енг. просумер, истовремено произвођач и потрошач) и омогућава им да контролишу и смање своју потрошњу, а доприноси и смањењу техничких и комерцијалних губитака“, рекла је Паршад.

Државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић рекао је да је потписивањем тих уговора начињен озбиљан корак ка даљој реализацији енергетске политике Србије.

„Реч је о новом начину мерења утрошка електричне енергије. Укупна вредност пројекта је 80 милиона евра, данас смо потписали уговоре за 1А фазу, набавку и инсталацију система и софтвера, те замену око 205.000 бројила. Ова фаза ће бити завршена до 2025. године, а читав пројекат до 2027. године“, рекао је Стевановић.

Директор пословног система Електродистрибуција Србије Саша Стефановић рекао је да ће се тим пројектом набавити савремени систем управљања потрошњом електричне енергије у Чачку, Нишу и Краљеву.

„Бенефити су велики, како за ‘Електродистрибуцију Србије’, тако и за грађане. Моћи ћемо да пратимо квалитет испоручене енергије и да грађанима испоручимо енергију какву заслужују, а моћи ћемо и да идентификујемо свако оштећење и смањимо губитке“ рекао је Стефановић.

Министарка рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић истакла је да је циљ државе да сваки део Србије има константно и стално напајање квалитетном електричном енергијом, те да ће улагања у дистрибутивну мрежу томе допринети.

Губици од 200 милиона евра

„Србија данас прави губитке у дистрибутивној мрежи, око 200 милиона евра годишње и штета је да тај новац иде у губитке, уместо да га улажемо у даљи развој. Инсталирање паметних бројила један је од начина да те губитке смањимо“, рекла је Михајловић.

Додала је да то није једина предност пројекта јер ће допринети смањењу емисија ЦО2 за 5.000 тона годишње, али и помоћи свима који су на путу енергетске транзиције, односно прозјумерима који ће производити и трошити енергију из обновљивих извора.

Она је рекла да је за уговор о зајму од 40 милиона евра, држава дала гаранције, а да ће се разговарати са свим међународним партнерима како да се уложи више у дистрибутивну мрежу јер је то основа за енергетску безбедност.

(Фонет, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]