Хроника

Си Ђинпинг: Из евентуалног трговинског рата нико неће изаћи као победник

Штампа
уторак, 17. јануар 2017.

Кинески председник Си Ђинпинг одржао је веома запажен говор на Светском економском форуму, као први кинески председник који је дошао у Давос. Ђинпинг је добио гласан аплауз присутних када је изјавио да “нико неће изаћи као победник из трговинског рата”.

"Многи проблеми који муче свет нису последица економске глобализације”, казао је Ђинпинг и заузео се за слободну трговину и отвореност и жељу за сарадњом. 

"Свиђало се то вама или не, светска економија је велики океан од кога не можете да побегнете“, рекао је. 

Изричито је одбацио могућност да развој Кине буде заснован на девалвацији јуана и истакао да су врата Кине увек отворена за трговину. 

Говорећи о развоју земље чији је председник, Ђинпинг је казао да Кина улази у “нову нормалност”, након година двоцифреног привредног раста. 

“Имамо 1,3 милијарде становника и њихов стандард још није висок, циљ је да достигнемо да буде средњи до висок”, казао је. 

“Сви путеви воде у Рим”, навео је Ђинпинг и додао да то не значи да оно што функционише за једну земљу, функционише и за другу. “Нема бесплатног ручка и неће пита пасти с неба”, казао је. 

Ђинпинг је први кинески председник који присуствује овом годишњем скупу политичких и пословних лидера у швајцарским планинама. 

ЦНН пише да је његов говор препун симболике: Пекинг се позиционира као глобални лидер у време када се западне силе, а посебно САД доводе у питање одређене споразуме и правила која дефинишу светску трговину. 

Доналд Трамп има велики допринос тим тензијама, због најава да ће се осветити Кини. 

"Морамо да ослободимо трговину и инвестиције. Морамо да промовишемо трговину..Нико неће изаћи као победник у евентуалном трговинском рату“, рекао је Си Ђипинг. 

Ђинпингов говор наишао је на бројне симпатије и одобравање присутних, што показују бројни коментари на друштвеним мрежама. 

Па тако има оних који кажу да је то говор који би се очекивао од предедника САД, а и оних који кажу да се шеф комунистичке државе залаже за отворено тржиште, док се западни лидери заузимају за протекционизам.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]