Хроника

Сем Фабрици: Пратимо демонстрације и ценимо што су мирне; Београд и Приштина би требало да дођу до свеобухватног споразума, како би решили сва питања у складу с међународним правом и стандардима ЕУ

Штампа
недеља, 03. март 2019.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици изавио је да су протести који се одвијају широм Србије израз демократије, јер је право на окупљање и на демонстрације основно право.

„Пратимо демонстрације и ценимо што су мирне“, навео је Фабрици за портал Јужне вести.

Фабрици је рекао да је Србији потребан напредак у области владавине права, али да није само на влади да ради више и брже, него и на другим институцијама и целом друштву.

Упитан да упореди стање демократије у Србији са другим балканским земљама, Фабрици је казао да свака земља има своју путању и своју историју.

„Од Србије тражимо исто што и од других земаља. И чланице ЕУ и земље кандидати морају да се крећу у истом смеру и да теже истом циљу, делећи исте вредности“, навео је.

"Док је на путу ка Европској унији, Србија није на мрачној страни историје", оценио Сем Фабрици за портал "Јужне вести". Он је рекао да ревизија акционог плана за поглавље 23 показује да су српске власти посвећене реформама у области владавине права, али како је оценио, реформе боље напредују у економији.

„Сигурно вам треба мало више спринта, али приступање је процес, реформе су инструмент за улазак у ЕУ, што су значајније, јаче и дубље, брже ће се Србија приближити ЕУ“, рекао је Фабрици.

Говорећи о решавању косовског питања, Фабрици је рекао да је став ЕУ да би Београд и Приштина требало да дођу до правно обавезујућег свеобухватног споразума како би решили сва питања и да та решења морају да буду у складу с међународним правом и стандардима ЕУ.

"Београд и Приштина морају да се договоре о нечему што је одрживо и реално. Дакле ова идеја о разграничењу или било коју другу ми не коментаришемо у смислу садржаја споразума који ће бити постигнут", рекао је он.

„Не коментаришемо ниједну идеју или сугестију која се износи. Приштина и Београд треба да се договоре о нечему што је одрживо и реално“, казао је Фабрици, упитан да ли је разграничење добро решење.

Када је реч о таксама, које је Приштина увела у новембру прошле године на увоз робе из централне Србије, Фабрици каже да су оне посебна тема и да ЕУ и даље остаје при ставу да би Приштина требало да их укине. 

Поновио је да је ЕУ од првог дана заузела став да косовске царине од 100 одсто на робу из Србије и БиХ нису у складу с европским принципима слободне трговине и да је тражила њихово укидање.

(Бета, Јужне вести

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]