Хроника

Сем Фабрици за „Блиц“: Проевропске реформе у Србији морају да се наставе, а замах дијалога са Приштином одржи; Наредне рунде разговора биће још теже, али обе стране су спремне да се ангажују у преговорима

Штампа
недеља, 13. септембар 2020.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да проевропске реформе у Србији морају да се наставе а замах дијалога одржи, као и да нема разлога да се одређују временски рокови за дијалог са Приштином који се одвија под покровитељством ЕУ.

„Очекујемо да ће наредне рунде разговора бити још теже, но обе стране су спремне да се ангажују у преговорима што је позитивно“, рекао је Фабрици за данашње издање листа Блиц.

Фабрици је рекао да је као посредник у дијалогу ЕУ спремна да настави толико брзо колико две стране желе, да дијалог никад није лак али да је замах добар.

„Као што су високи представник и потпредседник (Жозеп) Борељ и специјални представник ЕУ (Мирослав) Лајчак рекли састанак лидера у оквиру дијалога Београда и Приштине добро је протекао“, рекао је Фабрици.

Он је додао да су председник Александар Вучић и премијер Косова Авдулах Хоти постигли пун напредак на темама несталих и расељених и економској сарадњи тако да су онда могли да оставе те теме по страни и фокусирају се на аранжмане за невећинске заједнице и решавање међусобних финансијских потраживања.

Та два нова питања први пут су покренута у Бриселу у понедељак у оквиру нове рудне преговора о свеобухватном и обавезујућем споразуму о нормализациј, рекао је он.

На питање да ли очекује да се правно обавезујући споразум потпише до краја мандата Мирослава Лајчака 31. марта наредне године Фабрици је рекао да нема разлога говорити о временским одредницама или роковома али да су Борел, Лајчак и земље чланице јасно навеле да не виде разлог ни за одуговлачење.

Фабрици је рекао да се не слаже са идејом да приступање ЕУ служи као инструмент притиска на Србију и да је нормализација односа са Приштином једини елемент који треба да се узме у обзир.

„Не слажем се са таквим приступом, фали му перспектива и звучи дефанзивно. Треба да видимо више трансформативни ефекат проширења који ће донети просперитет, ојачати демократију и обезбедити сигурност Србији у региону. Приступни процес заснован је на плану договорених реформи и обавеза“, рекао је Фабрици и додао да је он међусобнно договорен 2014. када су Србија и ЕУ одлучиле да отворе преговоре.

Рекао је да је процес приступања Унији сложен али и кохерентан и транспарентан и да је издвојено 300 милиона евра беспровратних средстава годишње као подршка том процесу.

„Уз процес нормализације односа са Приштином, реформе у владавини права имају кључну улогу у оцени целокупног процеса. Не можемо довољно нагласити важност владавине права“, рекао је Фабрици.

Рекао је да земље чланице у јуну нису биле убеђене да је Србија постигла довољан напредак у реформама, посебно у поглављима 23 и 24 која се односе на владавину права и заштиту људских права и то је довело до ситуације да Србија не отвори више поглавља ове године. Међутим процес се наставља и сада су ту два важна елемента, додао је Фабрици.

Прво, навео је он, нова влада у Србији имаће прилику да да одлучујући подстрек реформској агенди ЕУ, а друго обнављање дијалога са Приштином уз посредовање ЕУ након 20 месеци је врло позитиван елемент, и та два елемента су подстрек потребан за убедљив напредак у преговорима.

Фабрици је такође указао да ће годишњи извештај ЕУ о Србији који ће покривати период од априла 2019. изаћи почетком октобра и он ће дати најважнију оцену тога како Србија стоји у процесу реформи ка евроинтеграцијама, од економије и владавине права, преко јавних набавки и иновација до заштите животне средине.

„Ако питате где је потребно још посла, рекао бих владавина права је кључна за садржај: политички приступање ЕУ би требало да буде изнад домаћих дебата. Србија треба да склопи пакт у друштву за реформе“, рекао је Фабрици.

Он је додао да је потребно у погледу комуникације људима објективно и кохерентно информисање о бројним позитивним резултатима које процес приступања већ доноси.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]