Хроника

Брнабић: Нико не мисли да ће Србија моћи да постане чланица ЕУ без постигнутог споразума о нормализацији односа са Приштином, још је рано за то какав ће споразум бити; Фабрици: Брисел посвећен томе да дође до свеобухватне нормализације односа

Штампа
петак, 05. јун 2020.

 БЕОГРАД - Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се нада да ће Приштина повући све одлуке које значе одсуство економске сарадње, док је шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици навео да је Брисел у потпуности посвећен томе да дође до свеобухватне нормализације односа Београда и Приштине.

Фабрици је навео да је ЕУ у потпуности посвећена томе да дође до потпуно свеобухватне нормализације односа Београда и Приштине.

"Ту је улога Лајчака изузетно значајна. Он већ ради, али издалека, јер авиосаобраћај још не ради", рекао је Фабрици.

Премијерка је, после састанка са Фабрицијем, пренела да су, између осталог, разговарали и о формирању нове владе у оквиру Привремених институција у Приштини и даљих корака које, каже, очекујемо и којима се надамо, како би се наставио дијалог.

"Ја сам поздравила именовање Мирослава Лајчака као специјалног представника ЕУ за дијалог. Председник Вучић и ја смо са Лајчаком у сталном контакту и надамо се да ће се ускоро повући све одлуке које значе да нема економске сарадње и спречавају проток роба и људи, како бисмо могли да се вратимо дијалогу", поручила је Брнабић.

Став ЕУ није нов, али рано за то какав ће бити споразум о Косову и Метохији

Порука из Брисела није нова, нико не мисли да ће Србија моћи да постане чланица ЕУ без постигнутог споразума о нормализацији односа са Приштином, изјавила Брнабић, али је истакла да је, ипак, још рано за дебату какав ће тај споразум бити.

Нико не мисли да ће Србија моћи да постане чланица ЕУ без постигнутог споразума о нормализацији односа са Приштином

"Шта тај споразум о нормализацији значи и како ће изгледати, то је још отворено за интерпретацију и дебату", истакла је Брнабић.

Она је тако одговорила на питање како тумачи јучерашњу порука из Брисела да нема чланства у ЕУ без постизања споразума са Приштином и да ли и колико та порука ограничава Србију.

Каже да ми разумемо да ЕУ не жели да увезе отворена питања у земље које постају чланице и да јој се чини да није претерано рећи да су се у ЕУ много пута опекли са тим.

"Тако да је то што кажу прилично смислено. Са друге стране, и нама је у интересу због квалитета живота наших грађана и наше економије и стабилности и просперитета да имамо негде некако затворено то питање и да радимо на нормализацији односа са Приштином", навела је Брнабић.

Тако да мислим да је то важно за Србију, са или без ЕУ, а свакако је разумљив став ЕУ и није нов, додала је Брнабић.

Нисмо ми ти који бирају с ким ће да разговарају

Ми хоћемо да разговарамо и нисмо ти који бирају с ким ће да се разговара, јер је циљ дијалога да се постигне већа безбедност Срба на Космету, као и већа стабилност и благостање у региону, истакла је Брнабић.

Брнабић је, упитана да прокоментарише најаву новог премијера привремених институција у Приштини Авдулаха Хотија да ће он бити главни преговарач, те да ли то значи да ће се она укључити у дијалог, подсетила да је дијалог тренутно на председничком нивоу.

"Нисмо од тих који бирају са ким ће да се разговара, ни са ким неће. Ми ћемо разговарати са свима, јер је наш посао да разговарамо, пошто једино разговори и дијалог могу да доведу до веће безбедности Срба на Космету, а онда и до бољег квалитета живота у целом региону. Имамо један циљ да грађани боље живе, да плате буду веће, да људи остају овде, имају просперитет, да могу да граде каријеру, да имамо боље путеве и здравство", рекла је Брнабић.

Све то, подвлачи, зависи и у једном делу од дијалога. "Нећемо бити толико бахати да бирамо с ким ћемо да разговарамо, поручила је Брнабић. Указала је да је дијалог раније подигнут на председнички ниво, чиме је Брисел паметно избегао свакодневне политичке опструкције или проблеме који могу да воде ка кашњењу у дијалогу. Дијалог је за сада на председничком нивоу.

Не може то да се мења тако да ја то одлучим, као што то сматра Хашим Тачи.

Ми тако не радимо. Поштујемо споразуме који су потписани и договоре који су раније постигнути и док се не промене, ми се понашамо у складу са њима, нагласила је Брнабић.

Очекујемо повлачење одлука које спречавају дијалог

Брнабић је изјавила да Београд очекује да ће се ускоро повући све одлуке Приштине које спречавају економску сарадњу, проток и робе и људи, како би се вратили дијалогу Београда и Приштине.

Брнабић је казала да је у име Владе Србије поздравила именовање Мирослава Лајчака за специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине.

Како је навела, на састанку је било речи и о формирању нове Владе привремених институција у Приштини и њиховим даљим корацима који се могу очекивати, односно којима се Београд може надати како би се наставио дијалог Београда и Приштине.

Како је навела премијерка, данашњи састанак је потрајао дуже него што је било очекивано, што је, према њеној оцени, добро јер су имали доста тема о којима су разговарали отворено и искрено.

"Оно што је најважније јесу припреме за парламентарне и локалне изборе који ће се одржати 21. јуна", казала је Брнабић додајући да је трећа тема о којој су разговарали евроинтеграције Србије.

Како је подсетила, Србија у овом тренутку има 18 отворених поглавља, два привремено затворена, а спремна још пет нових поглавља спремно је за отварање, захваљујући, како наглашава Брнабић, напору министарке Јоксимовић и њеног тима.

"Надамо се отварању нових поглавља пре краја председавања Хрватске ЕУ. Ми смо и протеклих месеци доста урадили", казала је Брнабић.

Она је рекла и да јој је драго да данас, на дан када се обележава Светски дан животне средине, може да каже да је Србија крајем прошле године предала позицију за преговарачко поглавље 27 које се управо тиче заштите животне средине.

Влада Србије је усвојила неколико стратегија које су важне за евроинтеграције, каже Брнабић и додаје да су те стратегије исто тако важне и за грађане и привреду и у том смислу је навела Стратегију за борбу против насиља над децом, али и Стратегију индустријског развоја Србије, Стратегију паметне специјализације, медијску стратегију...

"Све те ствари показују да смо упркос другим изазовима, као што је вирус корона, наставили да радимо на нашим евроинтеграцијама и да настављамо да идемо даље ка Европи", навела је Брнабић.

Премијерка је навела и да су на данашњем састанку разговарали и о квотама на челик које су Србији изузетно важне и то, како каже, не само за економски опоравак након Цовид 19 епидемије, већ и за несметано функционисање Железаре Смедерево.

"То је за нас 5.000 радних места директно и преко 15.000 радних места индиректно. Поред тога, око један одсто нашег БДП-а. Ми у потпуности разумемо зашто је ЕУ увела квоте на челик за треће земље, зашто је то било неопходно како би заштитили своје тржиште, али нама је изузетно важно да још једном представимо наш случај и шта је то што нам је потребно да Железара Смедерево добро функционише", казала је Брнабић.

Бојкот избора није добра идеја, важно је да грађани изађу на гласање

 Бојкот избора није добра идеја, поручио је и данас шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици, након разговора са премијерком Аном Брнабић.

Бојкот никако није добра идеја и позивамо грађане да изађу на гласање

Он је додао да је важно да грађани изађу на гласање.

"Избори су значајан тест демократије, а политичари морају да изнесу своје политичке платформе и да разговарају о визији за будућност", рекао је Фабрици на прес конференцији и навео да су избори такође били данас тема његовог разговора са премијерком Брнабић.

И ЕУ је, подсећа, била укључена, кроз парламентарни дијалог, како би се олакшао политички дијалог између странака и како би се осигурао интегритет самог процеса.

Фабрици је додао да ЕУ поздравља долазак ОДИХР-а , чија ће мисија бити у Србији током избора, као и да је охрабрила владу и све странке да изнесу своје аргументе.

Додао је и да ће улога медија бити веома важна.

“Бојкот никако није добра идеја и позивамо грађане да изађу на гласање”, рекао је Фабрици.

Додао је и да је важно шта ће бити после тога бити, те да је важно да постоји јасна европска агенда за Србију.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]