Хроника

Савет Европе позвао градоначелника Шапца да 6. новембра у Стразбуру извести о стању људских права у Србији; Зеленовић: Изборна воља се мења хапшењима и “убеђивањем” одборника да промене страну

Штампа
четвртак, 20. септембар 2018.

Небојша Зеленовић, председник општине Шабац добио је званичан позив Савета Европе да 6. новембра на седници Конгреса извести СЕ о стању људских права и слободе грађана у Србији, на који начин се та права угрожавају и то са посебним освртом на локални ниво.

Зеленовић ће посланке СЕ упознати као се и на који начин мења изборна воља у Србији кроз подмићивање, претњи и систем капиларних гласова, који представља једну озбиљну системску корупцију.

Говориће и о томе како се након избора мења изборна воља грађана и како је Србија дошла у ситуацију да од 165 градова и општина у Србији у овом тренутку СНС није на власти у само седам општина.

На заједничкој конференцији за новинаре у Медија центру Небојша Зеленовић, председник општине Шабац, Саша Пауновић, председник општине Параћин и Милан Стаматовић, председник општине Чајетина најавили су да ће Савез за Србију, коме сви припадају ускоро изаћи са предлогом сета прописа којим треба да се уреди изборни процес у Србији, како би се спречиле разноразне злоупотребе на изборима.

Председник општине Шабац на примеру избора за савете месне заједнице Мајур у околини Шапца показао је шта власт све чини да би добила изборе.

„Веће пред изборе у Мајуру је Аца Лукас одржао концерт који је како је сам рекао поклон СНС мештанма тог места. Он је и позвао грађане да гласају за листу СНС Александар Вучић и да изађу на изборе. Дан пред изборе у улици где су се одржавали избори било је опсадно стање, црни џипови и неизбежни Зеља „, објаснио је Зеленовић.

Додао да се изборна воља у Србији мења на два начина, а први је хапшењем, а други убеђивањем одборника да промене страну. Он је подсетио да је од 2012. године наовамо ухапшен 113 особа у 48 локалних самоуправа, а од тога су 34 били председници општина и градоначелници. Оптужница је подигнута против само једанаест особа,а само су три осуђујуће пресуде.

„Након хапшења десет особа је одлучило да пређе у СНС“, појаснио је Зеленовић и додао да су притисци на одборнике да пређу у владајућу странку свакодневни. Према његовим речима најеклатантнији пример притиска је био на одборника у Шапцу Сретена Живанића, који је више пута био убеђиван да промени страну, а онда му се у двориште појавио „осуђени ратни злочинац, бивши генерал Веселин Шљиванчанин „.Човеку се свет окренуо, али страну није променио.

„Посебна служба која је формирана у Шапцу евидентира све те случајеве притисака како би одборници променили страну и сви ти прикупљени подаци биће прослеђени Савету Европе“ , објаснио је председник општине Шабац.

Додао је да власт константно иде на то да га смени и да се њиме тренутно бави полиција чак из Новог Сада, којом управља „извесни напредњак Маловић“. Зеленовић каже да он нема ништа против притисака и саслушања, али да ће сваки полицајац бити евидентиран и уредно ће бити пријављен СЕ и Стразбуру, ЕУ и свим међународним институцијама .

Зеленовић је убеђен да ће све оно што он буде изрекао у Стразбуру произвести једну озбиљну реакцију, поготово што се следећи састанак Комитета за мориторинг СЕ очекује почетком фебруара у Београду.

Зеленовић: Ево већ пет недеља сваки дан чекам да ме ухапсе

Од 165 локалних самоуправа, општина и градова у Србији, у само седам Српска напредна странка није на власти. Између осталог у Шапцу, Параћину и Чајетини чији су се градоначелници, односно председници општина, кажу, нашли на удару СНС-а. Тврде да се грађанима на локалу крше људска и политичка права и слободе због чега иду у Стразбур да се жале.

Позив градоначелнику Шапца стигао је баш данас, па ће 6. новембра поднети извештај на седници Конгреса Савета Европе.

Председника општине Чајетина Милана Стаматовића, СНС и медији под њеном влашћу називају “вођом криминалног клана на Златибору”, председника општине Параћин Сашу Пауновића “Дон Пауном из Параћина”, док градоначелник Шапца Небојша Зеленовић каже да сваког дана чека да га ухапсе.

- Ево већ пет недеља сваки дан чекам да ме ухапсе - рекао је Зеленовић.

“Оно што ми можемо да кажемо овде је да смо једино ми претекли”, истакао је Зеленовић на заједничкој конференцији за новинаре у Београду.

“Ми смо вам последњи Мохиканци и ми ћемо сведочити о томе кроз шта пролазимо”, казао је градоначелник Шапца.

Саша Пауновић, председник општине Параћин, рекао је да прошле недеље упутио писмо Министарству локалне самоуправе у коме је позвао надлежне да се о проблемима локалне самоуправе и пре Стразбура разговара у земљи и да се нађу решења.

„Прва група проблема су изборна правила која омогућавају разноразне злоупотребе, друга неформални притисци који иду до насиља и трећа група проблема је могућност злоупотребе институција. Ми хоћемо да се ти проблеми реше и имамо предлоге за њихово решавање“ , навео је Пауновић.

Додао је да и он попут опозиционих колега трпи притиске власти и да га називају дон Саша, и оптужују да има три стана у Београду и кућу у Лондону , што наравно није истина.

Стаматовић: Засад смо живи, али питање је шта ће бити у будућности кад нам цртају мете на чело

И Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, објаснио је да је проблеме општине Чајетрина више пута покушао да реши кроз институције, али да није успео од када је цунами Вучић завладао Србијом .“Уместо да се проблеми решавају разговором, председник Србије и нејгови истомишљеници ме називају преварантом из Чајетине, дилером дроге, тврде да сам осуђиван, иако ништа од тога није тачно. Четири пута сам легитимно био биран на изборима, али никада није било овако да медији нису слободни, да политичари нису слободни. И сад ће неко да нас пита зашто се жалимо Стразбуру“, навео је Стаматовић.

Стаматовић додаје да су засад живи, али да је питање шта ће бити у будућности кад им “цртају мете на чело”.

Последњи Мохиканци зато ће у Стразбур. На дебату "Градоначелници под притиском" у Савету Европе иде онај ког у Шапцу напредњаци, како каже, покушавају да смене не бирајући начин.

Тврди Зеленовић да координатори СНС-а, извесни Зеља и Маловић, и пре и током и после избора прете грађанима, подмићују их и уцењују, за шта градска управа наводно има и доказе које ће градоначелник понети у Стразбур.

“Ми смо направили једну посебну службу која у овом тренутку прикупља изјаве од свих одборника у Скупштини града, и у другим скупштинама који ће документовати све притиске, све претње, уцене и убеђивања да промене страну”, објаснио је Зеленовић.

Траже помоћ међународних институција, јер домаћим очито више не верују. И очекују да Савет Европе предузме конкретне кораке, да можда пошаље мисију у Србију, те да утврди на терену има ли кршења политичких права и слобода.

“То није само непријатност, јер касније та констатација улази и у причу о прегворима и придруживању ЕУ”, истиче Саша Пауновић. “Јер, ви не можете да будете члан ЕУ, а да нисте испунили стандарде Савета Европе око људских права и слобода, и то је онда конкретна непријатност.”

А тога се, уверени су, председник Вучић највише плаши.

Последице

Упитани шта конкретно очекују од Савета Европе тројица председника опозиционих општина у Србији навели су да очекују да се Стразбур озбиљно позабави стањем људских права у Србији. На питање какве консеквенце Србија може да трпи због гажења људских права, чуло се да оне могу бити различите,а да је једна од њих да Србија као земља на путу придруживања СЕ буде означена као место где се угрожавају права и слободе грађана.

(Данас, Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]