Хроника

Савет ЕУ постигао договор о универзалном пуњачу за телефоне и друге преносне уређаје

Штампа
четвртак, 27. јануар 2022.

Земље ЕУ усвојиле су заједнички став о предлогу о универзалном пуњачу за електронске уређаје, чији је циљ између осталог да се смањи количина електронског отпада.

На састанку сталних предстанвника држава чланица (Coreper) 26. јануара постигнут је договор о преговарачком мандату који Савету ЕУ омогућава да почне преговоре са Европским парламентом, када то законодавно тело усвоји свој мандат, саопштио је Савет ЕУ.

Европска комисија је у нацрту закона, представљеном у септембру, предложила да сви паметни телефони, таблети, дигиталне камере, слушалице, преносни звучници и конзоле за видео игре имају заједнички, стандарни прикључак тако да не би морао да се купује пуњач сваки пут када се купује нови уређај.

У предлогу Комисије наведено је да ће УСБ-Ц постати стандардни порт за пуњење свих уређаја без обзира на бренд, као и да ће брзина пуњења бити иста за све компатибилне уређаје.

Новим законом би продаја пуњача била одвојена од продаје електронских уређаја, тако да нови пуњач не би био нужно укључен у куповину уређаја.

Смањењем производње и одлагања нових пуњача количина електронског отпада би се смањила за готово хиљаду тона годишње

Тиме ће се смањити количина електронског отпада повезаног с производњом, превозом и одлагањем пуњача.

Процењује се да би се смањењем производње и одлагања нових пуњача количина електронског отпада смањила за готово хиљаду тона годишње.

Савет ЕУ је у циљу боље информисаности потрошача предложио и стављање пиктограма са информацијом да ли се уређај нуди заједно с пуњачем, као и ознаке са спецификацијама пуњења.

После доношења закона индустрија ће имати прелазни рок од две године да се прилагоди пре почетка примене.

У ЕУ је 2020. године продато око 420 милиона мобилних телефона и других електронских уређаја.

Потрошачи имају у просеку око три пуњача за мобилне телефоне, од којих два користе редовно. Упркос томе, 38% потрошача је изјавило да су бар једном имали проблем да напуне телефон јер доступни пуњачни нису били компатибилни.

Потрошачи годишње потроше око 2,4 милијарде евра на самосталне пуњаче који не долазе с електронским уређајима. Процењује се да од одложених и некоришћених пуњача годишње настаје до 11.000 тона електронског отпада.

(Еурактив)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]