Хроника

Саудијски министар за нафту: Земље ОПЕК не стоје иза пада цене нафте

Штампа
понедељак, 22. децембар 2014.

Ширење заблуда и спекулација допринело је паду цене нафте на светском тржишту за 40 одсто и за то нису одговорне земље чланице Организације произвођача и извозника нафте (ОПЕК), изјавио је јуче министар за нафту Саудијске Арабије Али бин Ибрахим ал Наими.

Он је, такође, одбацио тврдње да иза пада цене нафте стоји саудијска завера да се обори цена тог енергента због политичких циљева. Земље ОПЕК су већ најавиле да немају намеру да обуставе производњу сирове нафте, што су данас потврдили и министри Кувајта и Емирата.

Наими је истакао да ако произвођачи нафте изван ОПЕК желе да ограниче производњу "црног злата" могу то "слободно да учине".

"Ми нећемо обуставити производњу, сигурно то неће учинити Саудијска Арабија", рекао је Наими.

Министар нафте Кувајта Али ал Омер рекао је да ОПЕК нема потребу да смањи производњу и неће разматрати сазивање хитног састанка.

ОПЕК је у новембру одлучио да настави да производи 30 милиона барела нафте дневно, оставивши тржишту да се само избалансира и не желећи да предузме никакву акцију.

Саудијска Арабија, највећи светски произвођач нафте, до сада је углавном својом производњом подржавала кретање цена тог енергента на светском тржишту. Одлука да овог пута не интервенише покренула је теорије завера, укључујући и ту да ОПЕК жели да поткопа амерички развојни бум у индустрији уљних шкриљаца, као и да постоји политичка завера да се смање приходи од нафте које су зарадили Русија и Иран.

Наими је рекао да политика не игра никакву улогу у нафтним одлукама његове земље и додао да ни он није срећан због пада цене нафте.

"Текуће цене не охрабрују инвестиције у било који облик енергије, али стимулишу глобални економски раст, што ће на крају довести до повећања глобалне потражње и успоравања у расту залиха", рекао је Наими.

Независно од тога, генерални секретар ОПЕК Абдулах ал Бадри рекао је да се нада опоравку цене нафте до краја следеће године.

ББЦ наводи да се очекује да ће свету бити потребно мање нафте ОПЕК-а следеће године, док ће истовремено доћи до наглог бума у америчкој индустрији уљних шкриљаца.

(Танјуг) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]