Хроника

„Сат апокалипсе“ померен на сто секунди до смака света - због неефикасности влада у свету да управљају епидемијом коронавируса

Штампа
четвртак, 28. јануар 2021.

Сат апокалипсе који симболизује неминовност глобалне катаклизме, задржан је на 100 секунди до поноћи, због неефикасности влада у свету да управљају епидемијом коронавируса, а то представља и неприпремљност света да се суочи са нуклеарним и климатским претњама, саопштили су научници. Поноћ представља смак света.

„Смртоносна и застрашујућа пандемија коронавируса треба да буде као историјски позив на буђење. Пандемија је као оштри показатељ да су националне владе и међународне организације лоше припремљене да се носе са претњама нуклеарним оружјем и климатским променама које би заиста могле да окончају цивилизацију“, навела је научница Рејчел Бронсон.

Бронсонова, председница и генерална директорка Билтена нуклеарних научника (Bulletin of the Atomic Scientists – БСА), упутила је апел – Пробудите се!

Сат апокалипсе је прошле године означавао исто време, а за тај сат је задужена група научника која сваке године прилагодјава казаљке у складу са дешавањима у свету.

У тој групи научника налазе се и добитници Нобелових награда.

Међу препорукама упућеним шефовима држава, група научника апеловала је на америчког и руског председника, Џозефа Бајдена и Владимира Путина, да продуже што је дуже могуће споразум Нови Старт (Неw Старт) о ограничењу нуклеарног наоружања.

Научници су подстакли САД да се обавежу да неће први користити нуклеарно оружје у сукобу и да ће наговорити своје савезнике и ривале да учине исто, јер би то представљало „корак ка безбедности и стабилности“.

Сат апокалипсе или судњег дана је настао убрзо након почетка Хладног рата и редовно га од 1947. године ажурирају научници БСА, са Универзитета у Чикагу.

Научници користе аналогију пребројавања времена до поноћи како би упозорили на опасност од нуклеарних, еколошких и технолошких претњи.

(Бета, АФП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]