Хроника

Саша Јанковић тражи оцену уставности Закона о прекршајима

Штампа
субота, 31. јануар 2015.

БЕОГРАД – Заштитник грађана Саша Јанковић саопштио је данас да је Уставном суду поднео предлог за оцену уставности одредби Закона о прекршајима, која предвиђа „ускраћивање мноштва људских права”, онима који не плате прекршајну казну.

Омбудсман је оценио да се одредбом закона неуставно онемогућава или ускраћује остваривање права из здравственог и социјалног осигурања, имовинских права и радних односа, као и слобода кретања и предузетништва.

„Устав дозвољава ограничење или одузимање имовине ради наплате казни, али не и уцењивање грађана ускраћивањем других права која не морају бити ни у каквој вези са учињеним прекршајем да би се од њих наплатила казна”, истакао је Јанковић.

Додао је да такве одредбе нису неопходне, јер се боља наплата новчаних и других обавеза постиже одговорним радом јавних служби.

Јанковић је прецизирао да одредба чију уставност оспорава, предвиђа да особа која не плати прекршајну казну, од органа власти не мозе да добије ниједну дозволу или одобрење, осим оних који се тичу личног статуса.

„То значи да у одређеним условима неће моћи да напусти земљу нити региструје аутомобил, предузетничку радњу или предузеће, нити да добије дозволу за адаптацију стана или куће. Ускраћивањем потврде о плаћеном порезу грађанин је онемогућен у остваривању дугачког списка права и интереса”, навео је он.

Он се указао да су сада и поједине локалне самуправе почеле за прекршаје да проглашавају и кршење обавеза из облигационих односа.

„На тај начин се створила могућност да због непоседовања важеће карте, чију наплату врши приватно предузеће, грађанин остане без низа Уставом и законом гарантованих права”, указао је заштитник грађана.

(Бета)   

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]