Хроника

Русија: Српски тенкисти први у трци на међународним армијским играма

Штампа
субота, 01. август 2015.

Прве Међународне армијске игре отворене су у Русији, а част да учествују у првој трци прве етапе припала је и српским тенкистима који су у тој трци били први.

Током двонедељних армијских игара војске разних родова из 17 земаља такмичиће се у 14 категорија. Чланице НАТО и земље западне Европе прошле године отказале су учешће, а ове године су га одбиле.

Од атничких легионара до моредних руских падобранаца, тенкова који плешу у ритму валцера Чајковског, руских витезова и ватримета у сред белог дана.

Тако су свечано отворене међународне армијске игре које Русија организује први пут, али већ има амбицију да се оне претворе у војну олимпијаду

 „Људи са оружјем у рукама и на моћној војној техници сусрећу се овде, на гостопримљивој руској земљи, као пријатељи и на крају дуела они ће са осмехом руковати и радовати се за успехе супарника. Уверен сам да је то најбољи начин да се ојача поверење између оржаних снага наших земаља“, рекао је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

Гости су из свих крајева света – али међу њима нема ниједне НАТО чланице, нити западних земаља. Међународношћу такмичења, како је речено уочи отврања, Русија жели да покаже да ипак није сама.

На међународним армијским играма учествује 57 екипа из 17 земаља које се такимиче се у 14 категорија. Највећни број екипа учествује у тенковском бијатлону. Ту је и екипа из Србије која има три тима.

Ове прве године такмичења Војска Србије учествује само у тенковском бијатлону. Три тима и један резервни изабрани су на такмичењу јединица и појединаца и формиран је најбољи тим .

“Оцењује се исход ватре, гађа се из топа, митраљза и против-авионског митралеза, а могу се добити казнени поени”, наводи вођа српске репрезентације, пуковник Жељко Кузмановић.

Стаза је дуга 21 километар и има 36 препрека које је наш први тим успешно прешао и стигао у првој групи први.

“Незахвално је говорити о резултатима и давати прогнозу. Сви су добро прирпемљени, али мислим да до полуфинала можемо, а за касније ћемо видети”, додаје Жељко Кузмановић.

На осталих десет полигона распоређених од Каспијског мора до Владивостока такмичиће се бродови, морнари, топџије, противваздушна одбрана, инжињерци, извиђачи и војни кувари.

Поред Русије највећи број такмичара има Кина.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]