Хроника

Русија: Само 20 одсто ранијег броја испоручилаца из Мађарске, Грчке и Кипра биће пуштено на руско тржиште у случају укидања ембарга

Штампа
уторак, 19. мај 2015.

Росељхознадзор је спреман да пусти на руско тржиште само 20 одсто ранијег броја испоручилаца из Мађарске, Грчке и Кипра у случају укидања ембарга.

"Двадесет одсто од оног што је било", рекао је новинарима руководилац руске Федерална службе за ветеринарски и фитосанитарни надзор Сергеј Данкверт, имајући у виду број предузећа из те три земље Европске уније које су потврдиле сагласност за захтевима Царинске уније током руске провере.

"Ако је у Мађарској било 90 (предузећа), онда ће после укидања прехрамбеног ембарга бити 15 предузећа", пренео је Тас.

Исто важи и за Кипар - било је шест, остало је два, наставио је шеф службе. Међу грчким испоручиома право на испоруку у Русију, према Данкверту, добили су само појединци.

Током деловања руских прехрамбених санкција знатно се променила структура власништва у европским прехрамбеним компанијама, указао је он. Нови кадрови често нису упознати са захтевима Царинске уније за испоручиоце, рекао је Данкверт.

У Европској унији је дозволу за извоз на руско тржиште имало око 6.000 предузећа, при чему 90 одсто њих без провере Росељхознадзора уз гаранцију безбедности земље испоручиоца, подсетио је шеф те службе.

"Тражимо механизам да сва та предузећа добију дозволу по правилима Царинске уније - уз проверу или уз сагласност земаља", казао је Данкверт.

Он је објаснио да се тај процес компликује због одсуства дијалога са колегама из ЕУ и недостатка кадрова и средстава за инспекције.

При томе слабљење контрасанкција Русије на западне санкције је у надлежности владе, указао је Данкверт. Према његовим речима, ветеринарске и фитосанитарне службе ЕУ прекинуле су преговоре о условима обнављања испорука европских производа у Русију у случају укидања прехрамбених санкција.

"Наше колеге из ЕУ су прекинуле све дијалоге. Последњи пут смо разговарали у јануару", рекао је.

Русија је покушала да реши питање забрана испорука производа из појединих земаља ЕУ на билатералној основи, подсетио је Данкверт. Међутим, такав режим не прихвата ЕУ, јер је у супротности са идејом интегритета уније, закључио је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]