Хроника

Румунска полиција отказала послушност, министар полиције поднео оставку

Штампа
среда, 29. септембар 2010.

Букурешт, 28.9.2010 – „Ординарни џукцу, изађи!”, узвикивале су стотине разјарених полицајаца окупљених на протестном митингу испред председничке палате „Котрочењ” тражећи од председника Трајана Басескуа да укине драстично смањење плата за 25 одсто и врати додатке за тешке услове службе.

Незапамћене сцене су врхунац протеста полицајаца који су претходно на земљу бацали шапке са званичним знамењима.

Уредно регистрован и легални синдикат полицајаца тако се придружио масовним протестима осталих синдикалних организација који ових дана потресају Румунију. Диже се све снажнији талас отпора владиној политици оштре буџетске штедње и повећања ПДВ-а са 19 на 24 одсто на рачун, како се тврди, најширих слојева осиромашеног становништва.

У току су и масовна отпуштања са посла, док расту цене, пре свега намирница. Поново се појавила инфлациона невоља. Само у току лета инфлација се повећала са три на осам одсто.

Сазнање да је узалудно потраћен зајам од 20 милијарди евра, узет 2009. од ММФ и Европске банке ради изласка из кризе, и да се сада поново пружа рука за новим зајмовима, изазива овде велику бојазан и несигурност.

Тако је у жестини масовних протеста дошло и до тога да полицајци откажу послушност. Једног тренутка замало није креснула истинска варница.

Полицајци који су претходно протестовали пред владином палатом „Викторија”, одлучили су да крену у непредвиђени спонтани марш кроз центар града, према седишту председништва. Сходно протоколу обезбеђења, окруживали су их бројни жандарми.

Градоначелник Букурешта др Сорин Опреску изјавио је новинарима да је „накнадно и усмено” дао дозволу полицајцима за спонтани марш како би се избегао судар између полицајаца и жандарма.

„Само би нам још то требало”, рекао је градоначелник.

У таквим околностима, министар унутрашњих послова Василе Блага, један од најстаријих и најутицајнијих људи владајуће Демократско-либералне странке чији је идејни и реални вођа председник Басеску, донео је одлуку да поднесе „часну оставку”.

Одбио је притисак да одмах казни непослушне полицајце и да отпусти „кадрове одговорне за бруку”. Министар је тиме изазвао оштар гнев увређеног председника Басескуа, који је сам утврдио кривицу полицајаца.

По убрзаном поступку за новог министра унутрашњих послова већ је постављен сенатор Трајан Игаш близак Басескуу.

У владајућој странци одмах је дошло до распламсавања борбе између старе и нове гарде, од којих прва игнорише председника.

Пламтећи раздор у владајућој странци погодује опозицији, социјал-демократама и либералима, који ових дана раде на томе да усагласе напоре и да у парламенту пронађу бар 30 незадовољника из редова власти и тиме промене однос снага и изгласају неповерење влади.

План опозиције је да се ове јесени образује техничка влада која би организовала превремене изборе.

Милан Петровић

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]