Хроника

Ројтерс: Према званичним подацима, ЕУ лажним подносиоцима захтева уплатила око милијарду долара током 2015. године

Штампа
уторак, 31. мај 2016.

Готово милијарду долара средстава из фондова Европске уније, или 888 милиона евра, отишло је прошле године у руке подносилаца лажних захтева.

Foto: GettyImages

Највише сумњивих захтева за исплате било је у Румунији, Бугарској и Мађарској, саопштили су истражитељи ЕУ.

Према годишњем извештају Европске канцеларије за сузбијање превара (ОЛАФ), око 888 милиона евра је 2015. године исплаћено подносиоцима лажних захтева, што је нешто мање у односу на 901 милион евра из претходне године, преноси агенција Ројтерс.

Тај износ чини око 0,6 одсто буџета за субвенције пољопривредницима и сиромашним регионима.

Међу 1.400 регистрованих неоснованих захтева је и захтев за добијање 1,3 милиона евра за модернизацију хладњаче за поврће у Бугарској. Када су истражитељи размотрили тај случај, утврдили су да је добављач опреме и власник фабрике једна те иста особа која је вештачки подигла цену пројекта.

У једној другој врсти преваре, увозници кинеских соларних панела преварили су европске власти у области казнених увозних царина, јер су користили лажне документе у којима су променили њихово порекло.

Прошле године је судским путем враћено 187 милиона евра у Брисел, што је за десет одсто мање него у 2014. години, наводи агенција Ројтерс.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]