Хроника

Ембарго на увоз руске нафте у ЕУ и ограничење цена до 60 долара по барелу око којег су се договорили ЕУ, Г7 и Аустралија ступа на снагу

Штампа
понедељак, 05. децембар 2022.

Ограничење цена руске нафте од 60 долара по барелу око којег су се договорили ЕУ, Г7 и Аустралија ступа на снагу, као и ембарго на увоз руске нафте у ЕУ, уз неколико изузетака. 

Одлука о ограничењу цена руске нафте од 60 долара по барелу омогућује да се она продаје трећим земљама користећи танкере земаља Г7 и ЕУ-а, њихове осигуравајуће фирме и кредитне институције, али само ако се нафта продаје испод цене од 60 долара.

Будући да се кључне светске бродарске и осигуравајуће фирме налазе у земљама Г7, ограничење цене могло би Москви да отежа продају нафте за вишу цену, оцењује Ројтерс.

Но Москва је рекла да се неће придржавати одлуке, па макар морала да смањи производњу.

Александер Новак, потпредседник руске владе задужен за енергетику, рекао је да „радимо на механизмима за забрану коришћења инструмента ограничења цена, без обзира на ниво на који је постављен, јер би такво уплитање могло додатно да дестабилизује тржиште“.

Украјина је пак позивала на цену од 30 долара по барелу. Но запад страхује да би прениска цена могла да резултира тиме да Русија повуче сирову нафту с тржишта, што би довело до великог скока цена.

Украјински председник Володимир Зеленски рекао је у суботу да ограничење цене руске нафте на 60 долара није озбиљно и тешко ће одвратити Русију од рата у Украјини.

Андриј Јермак, шеф кабинета Зеленског, казао је раније да би се ограничење требало поставити на 30 долара „да се брже уништи економија непријатеља“.

Зеленски се жалио да је свет показао слабост постављањем ограничења на 60 долара, што ће, како је рекао, повећати руски буџет за 100 милијарди долара годишње. „Овај новац ће ићи према дестабилизацији тачно оних земаља које тренутно настоје да избегну озбиљне одлуке“, рекао је.

Ограничење ће ЕУ и Г7 поново разматрати свака два месеца.

Ембарго ЕУ на увоз руске нафте договорен је у јуну као део пакета санкција против Русије због инвазије на Украјину.

Изузеци се односе на Мађарску, Словачку и Чешку, три земље чланице ЕУ које су посебно зависне од руске нафте због њихове географске локације и немогућности да у краћем времену замене тај увоз.

За два месеца, 5. фебруара, ступа на снагу и ембарго на нафтне деривате.

(Хина, Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]