Хроника

Расим Љајић: Три разлога против повећања цена

Штампа
среда, 20. август 2014.

БЕОГРАД - Потпредседник Владе Србије, министар унутрашње и спољне трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да постоје три разлога због којих не би требало да дође до повећања цена, а то су мала куповна моћ, добра пољопривредна година и криза у односима између ЕУ и Русије.

Љајић је у Јутарњем програму ТВ Пинк рекао да се цене формирају слободно на тржишту и да влада не може да утиче на њихово формирање, али да би требало да утиче на укупну привредну активност, јер је трговина огледало стања једне привреде.

Потпредседник Владе Србије је указао да је привредна активност, на жалост, мала и да су ниске плате грађана, док је незапосленост велика, што се одражава и на сектор трговине, јер је куповна моћ мала, што је један од разлога и аргумената због чега не би требало да дође до повећања цена.

Други аргумент је што је Србија имала добру годину у смислу приноса свих пољопривредних култура, а трећи разлог је криза између ЕУ и Русије, због које ће се појавити на европском тржишту вишак пољопривредних прехрамбених производа и што ЕУ тражи алтернативна тржишта, објаснио је Љајић.

Љајић је подсетио да у Србији постоји укупно 10 већих трговинских ланаца који имају 86 одсто удела на тржишту, али да је још лоша конкуренција, због чега је неопходан долазак нових трговинских и дисконтних ланаца.

Потпредседник Владе Србије је потврдио да није споран долазак немачког глобалног ланца супермаркета "Лидл", али да би требало да се на локалном нивоу заврши папирологија везано за откуп локација у више општина и градова.

Љајић је додао да има двадесетак локација о којима се преговара и да "Лидл" разговара о изградњи великог дистрибутивног центра вероватно у околини Пазове.

На питању о извозу домаће хране у Русију, Љајић је одговорио да је на кратак рок могуће повећати извоз, јер нису искоришћени постојећи капацитети, смањити спољно-трговински дефицит, а са друге стране, подстаћи пољопривредни произвођачи да улажу у технологију и развој.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]