Хроника

Расим Љајић: Да ми СНС, СПС и УРС дају и пола владе, нећу без дозволе ДС

Штампа
среда, 11. јул 2012.

Београд - Да ми СНС, СПС и УРС дају пола владе, у њу нећу ући ако се с тим не сагласи ДС. Због тога с Динкићем, Николићем и Вучићем нисам ни разговарао о ресорима. Желим пре свега да останем лојалан и коректан партнер демократама, јер смо с њима били на изборној листи. Постоји реална опасност да СДПС ван републичке власти буде маргинализована, али спреман сам да, као и у Војводини, уђемо у политички ризик и будемо опозиција ако ДС то од нас буде захтевала - истиче за Данас Расим Љајић, председник Социјалдемократске партије Србије.

Када ћете се срести с лидером демократа Борисом Тадићем и разговарати с њим о вашем евентуалном уласку у будућу владу?

- Ових дана планирам да се видим с Тадићем како бисмо разговарали о томе. До тада, остајем при ставу да ће мој улазак у владу зависити од мишљења ДС. Моја странка има договор с демократама и да ми напредњаци, социјалисти и УРС дају пола владе у њу нећу ући ако ДС с тим не буде сагласна. Желим да останем лојалан и коректан партнер демократама, јер смо с њима били на изборној листи и дуго година сарађивали.

С ким сте све разговарали о уласку у владу? Ко вас је све звао да у њу уђете?

- Разговарао сам с Млађаном Динкићем, Томиславом Николићем и Александром Вучићем. Рекао сам им да пре свега желим да будем коректан партнер ДС.

Које ресоре су вам нудили?

- Ти разговори су били веома начелни и није се разговарало о ресорима, јер им је мој став одмах био јасан. Да ми дају да будем пет пута премијер, не бих на то пристао док не разговарам с Тадићем.

Помиње се ресор спољних послова. Раније сте говорили да би место шефа дипломатије било врхунац ваше каријере.

- Једноставно, док не разговарам с ДС не постоји начин да уђем у ту владу и сваки детаљнији разговори су немогући.

Девет посланика

Социјалдемократска партија Србије наступила је на парламентарним изборима 6. маја у коалицији око ДС „Избор за бољи живот - Борис Тадић“. Од укупно 67 мандата у Народној скупштини колико је освојила та листа, СДПС-у припада девет, објављено је на сајту партије Расима Љајића. Ако би СДПС ушао у коалицију са СНС, СПС-ПУПС-УРС, нова владајућа већина у Скупштини Србије имала би чак 139 посланика - 73 напредњака, 44 из коалиције око СПС, 13 из УРС и девет Љајићевих.

За наш лист сте у новембру 2011. рекли да нећете да будете министар у наредној влади, јер сматрате да треба да јачате странку у парламенту и да треба промовисати нова лица СДПС. Како се то променило?

- Лично бих заиста највише волео да не будем у било којој влади. Предложио сам странкама будуће владајуће коалиције да, уколико се постигне договор с демократама, у владу уђе неко други из СДПС, а не ја. Они су, међутим, инсистирали на мени. Ипак, остаје отворена могућност да у влади не будем ја. Када је реч о СДПС, искрено речено, постоји реална опасност да ван републичке власти не буде довољно „видљива“ и присутна у јавности. Реално, ми смо се надали да ћемо бити у будућој власти, али нас је изборни резултат омео. У сваком случају, спремни смо да преузмемо политички ризик и да будемо у потпуној опозицији. Као што смо у Скупштини Војводине у опозицији, иако су нас из ДС звали да уђемо у владајућу коалицију у Покрајини, ми смо остали лојални партнери социјалистима с којима смо изашли заједно на војвођанске изборе.

Уколико се договорите с ДС и уђете у владу, ви бисте били једини политичар који је без паузе у власти од 5. октобра...

- Још није извесно да улазим у владу. Штавише, тренутно су далеко веће шансе да се то не догоди.

Лидија Валтнер

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]