Хроника

Прошле године у Србији погинула 53 радника због повреде на раду - највише од 2006.

Штампа
среда, 23. јануар 2019.

Вршилац дужности директора Управе за безбедност и здравље на раду Марина Фуртула изјавила је данас да је у 2018. години у Србији 53 радника погинуло због повреде на раду, као и да је у претходних годину дана правним лицима и предузетницима одузето шест лиценци за обављање послова безбедности и здравља на раду.

Од 53 погинулих 15 је било у грађевинарству, а 13 у прерађивачкој индустрији, рекла је Фуртула новинарима после састанка са правним лицима и предузетницима који имају лиценцу за обављање послова безбедности и здравља на раду.

Она је рекла да се од укупног броја погинулих на радном месту 58 одсто десило у грађевинарству и прерађивачкој индустрији.

Остали погинули радници радили су у саобраћају, металској индустрији, у сектору складиштења.

Она је рекла да од 2006. године, када је погинуло 54 радника, није страдало оволико радника на радном месту.

Фуртула је рекла да је надзором утврђено да је "свега 30 одсто правних лица и предузетника свој посао обављало у складу са законом" и да су за оне који нису радили у складу са законом наложене мере за отклањање недостатака.

Она је рекла да 344 правних лица, односно предузетника, има лиценцу за обављање послова безбедности и здравља на раду.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић рекао је да је у 2018. години повећан број радника страдалих на радном месту, што је алармантно.

"Чинићемо све да тога више не буде или да буде мање. Бићемо задовољни једино када их уопште не буде уколико је то могуће", рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао да је више смртних случајева радника због веће радне ангажованости и већег броја градилишта, "што не би требало да буде оправдање".

Најавио је и да ће ове године бити више инспекцијских надзора него у 2018. години.

Према његовим речима, један од приоритета Владе Србије побољшање услова рада и безбедности радника.

Он очекује да ће на седници Владе Србије, у следећи четвртак, бити донета одлука да 2019. година буде проглашена годином безбедности и здравља на раду.

Ђорђевић је рекао да је до сада доста тога урађено, да је донето 56 подзаконских аката и најавио да ће ове године бити донети закони о безбедности и здрављу на раду и о осигурању у случају повреде на раду.

"Циљ је заштита радника. Желимо као држава да покажемо да смо одлучни у борби против оних који злоупотребљавају закон и не придржавају га се", рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао и да је урађен Нацрт закона о правима бораца и да би требало да почне јавна расправа о њему.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]