Хроника

Професор Филозофског факултета Огњен Радоњић: Премијерка је проблем гушења слобода свела на "клозетско питање"

Штампа
петак, 08. фебруар 2019.

Професор Филозофског факултета Огњен Радоњић каже да су предавачи те установе у свом писму поставили питања бројних знакова диктатуре, урушавања економских, политичких и културних слобода, урушавања образовања, а да је премијерка Ана Брнабић све то свела на "клозетско питање".

Професори Филозофског факултета недавно су одговорили на изјаву премијерке Ане Брнабић да су на том факултету до скоро били чучавци у тоалетима, а да наставнике то није интересовало, нити потресло, јер су они имали нормалан тоалет. Професори Филозофског сматрају да такве изјаве представљају увреду и омаловажавање. Подсетимо, ове оцене председнице Владе Србије дошле су након што су професори овог факултета пружили подршку грађанским протестима "Један од пет милиона".

Професор Филозофског факултета Огњен Радоњић каже да је њему било интересантна атмосфера током тог интервјуа - једна, како каже, ријалити сценографија и ситуација у којој је премијерки омогућено да води монолог, уз домаћина "који има редовне изливе одобравања и саосећања".

"Питања која су ту постављена су зашто су професори Филозофског факултета и универзитета подржали грађанске протесте и колико сам ја разумео премијерку - писци универзитетске подршке су генератори подела у друштву, јер су у свом писму поделили грађане на часне и на нечасне, а постављено нам је и питање одакле нама морал да таква питања постављамо, кад нам студенти користе чучавце, а ми клозетске шоље... Сад пошто користе чучавце, онемогућено је критичко промишљање", иронично се осврће на интервју професор Радоњић.

Професор Радоњић је приметио да је премијерка искористила прилику да подсети како је Влада прошле године запослила 1000 младих истраживача. "Али је заборавила да помене да је само неколико месеци у јавну расправу пуштен закон о науци и истраживању, којим су, великим делом, ти ефекти поништени, јер члан 126 предвиђа да велики број тих младих истраживача на факултетима остане без позиција и да неће бити у будућности могуће њихово ново запошљавање... Тако да закључим, без уласка у меритум нашег писма - где смо ми подигли питања бројних знакова диктатуре, урушавања економских, политичких и културних слобода, урушавања образовања - премијерка је питање демократије и гушења грађанских слобода свела на клозетско питање", навео је.

Радоњић каже да је одговор професора Филозофског био покушај да врате тему у епицентар, а епицентар је, како оцењује, галопирајућа аутократија и гушење грађанских слобода.

Чини ми се да је овој власти непојмљиво то да постоје и даље људи који поступају у складу са својом савешћу

Филозофски факултет зато сваког четвртка од 18.30 организује трибине под називом "Није филозофски ћутати", а порука јуче одржане је била - гледај, мисли и говори слободно. Професор Радоњић наводи да је то њихов покушај да идентификују и разумеју проблеме који притискају наше друштво.

"И да покушамо да нађемо нека решења, јер Србија крволипти... Сваке је године напусти између 50 и 70 хиљада људи - та статистика је потцењена - уз негативан природни прираштај ми годишње останемо отприлике без 100.000 људи", истиче професор.

Упитан да прокоментарише изјаву министра просвете Младена Шарчевића који је оценио да се ради о малој подршци (академске заједнице), Радоњић каже да нема обичај да пребројава и да је власт узела на себе тај задатак, али да му се нешто не чини да то добро ради. "Мала или не, ја мислим да је то питање ауторитета - да ли неко ко подиже та питања има ауторитет или нема. По мом скромном мишљењу, универзитетска заједница има и мора да има тај ауторитет зато што су професори друштвени ресурси и наша главна обавеза је да штитимо јавни интерес", нагласио је.

Ректорка Београдског универзитета Иванка Поповић изјавила је, поводом изјаве министра Младена Шарчевића, да личност сваког члана универзитетске заједнице, коју чине наставно и научно особље, студенти, сарадници и ваннаставно особље мора увек бити поштована у складу са уставним и законским јемствима интегритета, достојанства и права на приватност. Радоњић констатује да је ректорка на један дискретан начин упутила поруку да је власт дужна да професоре пусти да раде свој посао. "И да поступамо у складу са нашом савешћу. Чини ми се да је овој власти непојмљиво то да постоје и даље људи који поступају у складу са својом савешћу", додао је Радоњић.

Дубравка Стојановић: Трибинама "Није филозофски ћутати" снажимо друштво

Професорка Дубравка Стојановић, једна од организатора трибине, каже да ће се такви скупови одржавати сваког четвртка, до јуна, са циљем да Филозофски факултет покаже шта све уме и зна, "управо зато што је министар рекао да су то нека безначајна имена" (у писму подршке протестима) и "управо зато што је премијерка покушала да тај факултет сведе на питање чучаваца". Наводи да су трибине одговор на та омаловажавања, додајући да ће бити обрађиване актуелне теме, са гостима из разних сфера друштвеног живота (познати режисери, "њузнетовци"...)

Стојановићева каже да је важно што се протест шири и по другим факултетима и додаје да до сада има готово 2000 потписа на "универзитетској листи". "То су важне поруке и очигледно да су људи осетили тренутак када мора да се каже "доста", када мора да се повуче та црвена линија и да се каже да се Србија и демократија у Србији морају бранити", навела је професорка.

Овај протест и ово што ради Филозофски факултет - то је снажење друштва, и то је много важније од поступка било које власти, најважније је оснажити друштво, јер у јаком друштву и држава је боља, закључује професорка Дубравка Стојановић, која је позвала грађане на трибине.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]