Хроника

Председник YUТА Александар Сеничић: Још нема договора са осигуравајућим кућама, отказано 120.000 путовања

Штампа
среда, 21. октобар 2020.

Председник Националне асоцијације туристичких организација Србије (YUТА) Александар Сеничић изјавио је у Новом дану да још увек није постигнут договор са осигуравајућим кућама око продужења полиса, као и да је до сада отказано 120.000 путовања, на која је требало да путује 300.000 наших грађана. Он је навео да су поједина путовања, ипак реализована, и то пре свега у Турску и Египат, док је Грчка земља са највишим бројем нереализованих путовања.

Подсетимо, током протекле и ове недеље трају преговори између представника осигуравајућих кућа и представника агенција, који траже продужење рока полисе осигурања до краја године. Пошто су многим аганцијама лиценце истекле, не могу да добију полису осигурања.

"Преговори и даље трају. Покушавамо да договоримо са свим осигуравајућим кућама, а има их шест које су радиле и издавале ову врсту осигурања, да се продуже постојеће полисе анексима до краја ове или почетка следеће године. То радимо како би добили на времену да са новим министарством радимо на измени Правилника о гаранцијама за путовања, јер у овим условима износи за гаранције су превелики", навео је Сеничић.

Како је казао, има четири категорија гаранција. Најмања категорија је 200.000 евра, док је за највећу цена 400.000 евра. Нада се да ће се након измене Правилника ствари побољшати и ти износи смањити.

"Трудимо се и да са осигуравачима установимо другачија правила у односу на време у којем живимо, и да се премије не плаћају паушално, онако како смо то радили до сада. Важно нам је да остваримо систем плаћања према оствареном промету, дакле док год ми немамо промет осигуравачи немају никакав ризик, и потпуно је логично да на тај начин сада то време препознамо и тако једни другима изађемо у сусрет", напоменуо је Сеничић и додао да се нада да ће се врло брзо пронаћи прихватљиво решење.

Према његовим речима, осигуравајуће куће, две домаће и једна инострана, које су пристале да издају полисе осигурања су тражиле податке о броју издатих ваучера агенцијама, стање на рачуну и још неколико критеријума како би се склопио договор. Међутим, ниједна понуда са ценама полиса осигурања још није дата.

Он је оценио да по постојећим правилима, услов да уплати од 200.000 до 400.000 евра не може да испуни ни пет процената агенција које су на нашем тржишту.

"Из тог разлога је неопходно променити Правилник, како би те суме довели на реалан оквир, и да сходно промету, те суме расту, као и гаранције. То једино може да буде гаранција и путницима да буду сигурни када уплаћују аранжмане", подвукао је Сеничић.

Он је навео да је од почетка епидемије већина агенција успела да се одржи, да туристичке агенције нису добиле државну помоћ и процењује да ће бити све теже како време пролази.

"До сада је отказано 120.000 путовања и 300.000 путника (који су требали да буду на тим путовањима). Један број реализованих путовања је био у Турској и Египту, док је Грчка земља са највећим бројем нереализованих путовања", каже Сеничић.

Он се нада брзом фромирању Владе Србије, и секторској помоћи, како би се дочекало пролеће, и уз евентуално смањење пандемије, наставио рад туристичких агенција у нашој земљи.

(Н1)

    

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]