Хроника

"Председник скупштине Косова": ОВК се борила за друштво где ће сви бити равноправни пред законом

Штампа
четвртак, 27. октобар 2016.

 ПРИШТИНА - Председник Скупштине Косова Кадри Весељи изјавио је данас да се Ослободилачка војска Косова (ОВК) борила за стварање друштва у којем ће владати правда и где ће сви бити равноправни пред законом.

Он је у Скупштини Косова где се расправља о резолуцији о заштити вредности ОВК, након последњих пресуда против Дреничке групе, рекао да се ОВК борила за стварање државе у којој се грађани могу осудити после поштеног судског процеса, где се кривица утврђује на основу јасних и убедљивих доказа.

"ОВК се борила за европски систем правде где се кривица доказује изван сваке оправдане сумње и где је казна пропорционална са извршеним кривичним делом", казао је Весељи.

У принципу политика не треба да се меша у питања правосуђа и то је оно што је највише потребно Косову, оценио је Весељи.

"ДПК је веровала и снажно верује у овај основни уставни и демократски постулат. То је био разлог што смо ћутали и када смо имали многе дилеме за одређена дела судства", казао је лидер ДПК и председник Скупштине Косова.

Весељи је навео да су зарад отварања пута правди посланичке мандате раније предали посланици ДПК Љатиф Гаши и Рустем Мустафа. Рамуш Харадинај је поднео оставку на место премијера, а Фатмир Љимај напустио функцију посланика.

Када је ухапшен Азем Суља Весељи каже да је подржао његов одлазак са свих институционалних функција.

"И Фадиљ и Неџат Дермаку су напустили своје политичке функције. Ми остварујемо принципе правде, али проласком времена код грађана видимо узнемирења која постају све већа", рекао је Весељи.

Скупштина Косова на ванредној седници расправља о резолуцији о заштити вредности Ослободилачке војске Косова након последњих пресуда против Дреничке групе. Расправа о резолуцији је након излагања Весељија настављена репликама посланика власти и опозиције о кривици за насталу ситуацију.

Посланик ДПК Беким Хаџиу је оптужио посланике Самоопределења да пишу тајне извештаје и оптужбе на рачун бораца ОВК док их на седницама оплакују.

Седница се иначе одржава на захтев 40 посланика владајуће Демократске партије Косова и других странака пошто сматрају да су пресуде Дреничкој групи донете без доказа.

Апелациони суд у Приштини потврдио је пре два дана пресуду оптуженима за ратне злочине у случају "Дреница два", коју је 27. маја прошле године донео Основни суд у Косовској Митровици, према којој су десеторица осуђених у селу Ликовце августа и септембра 1998. године направила затвор ОВК у којем су починили ратне злочине над цивилима.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]