Хроника

Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Раде Панић: Здравствени систем Србије je пукао

Штампа
субота, 28. новембар 2020.

Анестезиолог и председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Раде Панић истиче у Новом дану на ТВ Н1 "да је здравствени систем Србије званично пукао", подсећајући на изјаву министра здравља Златибора Лончара да је тренутно заражено коронавирусом 2.340 здравствених радника. Каже да је тренутна ситуација "јако, јако лоша", и треба хитно реаговати јер "не да у Србји неће бити места у болницама, већ нема места у ковид болницама". Што пре треба "предузети мере које су значајно оштрије од ових које су сада", упозорава.

Није било места ни за младе

Јуче сам био у ситуацији каква се дешавала у Италији. У свом професионалном веку нисам очекивао да ћу доћи у такву ситуацију, нисам имао места за људе које ми у медицини сматрамо младима, нити сам имао где да их транспортујем

"Чујете да сам веома узбуђен. Јуче сам био у ситуацији каква се дешавала у Италији. У свом професионалном веку нисам очекивао да ћу доћи у такву ситуацију, нисам имао места за људе које ми у медицини сматрамо младима, нити сам имао где да их транспортујем", видно потресен каже Панић који тренутно ради у "црвеној зони" и додаје да је ситуација гора него у јулу, да "клиничке слике пацијената постају теже... више је младих људи и огроман је број оболелих и нисмо баш успешни у лечењу у интензивној нези, велика је смртност кад пацијент дође у најтеже стање".

Лончар одговоран за немоћ лекара, са мерама се касни месец дана

Не да у Србји неће бити места у болницама, већ нема места у ковид болницама

"Немоћ коју сам осетио, осећају сви здравствени радници широм Србије, и за то је одговоран министар Лончар... Хитно је, не да у Србји неће бити места у болницама, већ нема места у ковид болницама... Са мерама се касни месец дана, а не знам зашто Кризни штаб не заседа у овој ванредној, ванредној ситуацији 24 часа дневно. То је обавеза Кризног штаба, позивам их да се пробуде, да ако не знају шта се дешава у Србији, да замоле за службене аутомобиле и да се провезу и да виде шта се дешава", указује Панић.

Хитно предузети оштрије мере

Истиче да је "хитно да се предузму мере које су значајно оштрије од ових које су сада"

"Не причам о закључавању, али ако је ситуација таква да нема новца, да се неће запослити сви расположиви (здравствени) кадрови са бироа, онда да се то јасно каже грађанима Србије и да се замоле да истрпе три недеље закључавања, да би на пролеће могли да кажемо да и даље функционишемо", поручује он.

Додаје да "мисли да може без закључавања, али то би од ове власти онда захтевало да престану да се баве изборном кампањом и да се искључиво баве доношењем и спровођењем мера. Просто је - ако имате праве податке о броју оболелих и одакле долазе, ако препознате жаришта, онда их можете изоловати и спречити даље ширење вируса", указује Панић.

Здравствени систем не може више да издржи тренутни прилив оболелих

Зашто су се правиле нове болнице, а нису прилагођени постојећи капацитети и запослени недостајући здравствени кадрови?

Наводећи да здравствени систем не може више да издржи тренутни прилив оболелих, пита зашто су се правиле нове болнице, а нису прилагођени постојећи капацитети и запослени недостајући здравствени кадрови, подсећајући да је Синдикат лекара и фармацеута на почетку епидемије пролетос предлагао да се запосле све расположиве снаге, "да би стигли да их обучимо и да би могли да их укључимо у систем".

На питање да је то усвојено да ли би осам месеци било довољно да се новозапослени обуче, он истиче да би апсолутно било довољно и мање времена, "али далеко од онога што је рекао председник Србије Александар Вучић да би после пар дана или недеља, нисам сигуран шта је тачно изјавио, могли да раде са вентилаторима. Са вентилаторима раде изузетно обучени лекари... Такве изјаве нису допустиве".

Здравствени систем Србије званично пукао

Наглашава да је "здравствени систем Србије званично пукао" и да "данас имамо резултате нереаговања ресорног министарства и владе, а посебно чуди што 6.500 лекара из Синдиката већ 2,5 године тражи смену Лончара, а он је поново министар. Резултати његовог рада у претходних седам година су катастрофални".

До прекјуче у здравствене установе примани пацијенти који су се тестирали серолошким тестовима, а тек је јуче директорка Батута Верица Јовановић послала допис да се користе само брзи антигенски тестови и ПЦР

Каже и да су се до прекјуче у здравствене установе примали пацијенти који су се тестирали серолошким тестовима, а тек је јуче директорка Батута Верица Јовановић послала допис да се користе само брзи антигенски тестови и ПЦР.

"Ти тестови у првих пет до седам дана од инфицирања не могу показати да неко јесте инфициран. Тако су нам у здравствене установе за редовно лечење пацијената ушли заражени, тј. неинфективни делови болница постали су инфективни".

"Неко је дозволио да се до прекјуче, научно доказано, прави стручна грешка. Зашто - да би се потрошили брзи серолошки тестови за антитела, да ли смо их добили из донације или смо их купили немамо информације, јер је РФЗО то прогласио тајном. Неко се током епидемије игра, сви знамо ко, то је недопустиво, а последице могу бити катастрофалне у Србији ако се овако настави, јер смо тренуно земља са највећим бројем оболелих по броју становника", истиче Панић.

Искомплексирани отели Србију

На констатацију да је здравље постало политичка тема, он каже да тако нешто није смело да се деси.

Србија је отета од искомплексираних људи који недвољно познају промишљање о томе како одговорна особа ради за будућност нације

"Ја све више имам утисак да је Србија отета од искомплексираних људи који недвољно познају промишљање о томе како одговорна особа ради за будућност нације. Политичари и струка из штаба су се правдали да нема мера због заштите економије. Управо се сада на примеру здравственог система види шта ће бити са економијом, када из система испадне 2.300 радника", указује Панић.

Наводи да онај ко размишља о економији, "када оболи велики број људи, ако су они на кључним местима, зна да онда цела фирма стане. Ако у болници стане анестезија, онда ниједна хируршка грана не може да ради, да вам то пластично објасним".

Када се отвори болница у Батајници питање је да ли ће нам требати кревети, јер је питање колико ли ћемо имати преминулих до тада

"Када се отвори (болница) у Батајници питање је да ли ће нам требати кревети, јер је питање колико ли ћемо имати преминулих до тада. Сада се пацијенти враћају кући, а да се не уради потпуна дијагностика, преписујемо терапију на основу искуства и клиничке слике да би убрзали колико толико и да би сви пацијенти могли да буду прегледани", каже Панић.

Додаје да ће се тек видети последице сахране патријарха Иринеја и указује да црква треба да штити свој народ, а не да га доводи у опасност.

Црна недеља уместо вцрног петка

Са мало маште можемо да се организујемо и ово може боље функционисати

Подсетивши да је данас "Црни петак" када ће у многим трговинама бити велики попусти, позива све трговце да целу недељу прогласе "Црном недељом", да не буде у једном дану великих гужви", указујући да "са мало маште можемо да се организујемо и ово може боље функционисати... стриктним спровођењем мера и непродавањем магле да економија зависи од рада угоститељских објеката".

"Све има своје решење, само је потребно да се ради и да се контролише шта се спроводи. Овај вирус ће нас натерати да се освестимо, епидемија ће оголити све проблеме на које већ годинама указујемо", поручује Панић и позива власти које се баве борбом против сајбер криминала да бар искључе са друштвених мрежа антимаскере и антиваксере, као и оне који шире лажне вести да вирус не постоји, и да предузму санкције у складу са кривичним закоником.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]