Хроника

Предраг Кон: Све време се залажем за санкције, а кажу ми да не може; За тренутну ситуацију криви они који су омогућили матурске вечери и присуство преко 5 хиљада људи на фудбалском стадиону

Штампа
петак, 26. јун 2020.

 Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да је за тренутну епидемиолошку ситуацију у Србији одговоран вирус, али и они који су омогућили више од 5.000 људи на фудбалском стадиону и одржавање матурских вечери.

"Или ћемо да поштујемо мере или нећемо да поштујемо, ако нећемо да поштујемо, имаћемо непрекидно овакву ситуацију, ово је дуготрајна борба. Вирус нам је показао да он не мисли да нас напусти", рекао је Кон за РТС.

На констатацију да део путника и даље не носи маске у јавном превозу, Кон је рекао да "оне јесу обавезне, и да ако се неко тако зарази нема на шта да се жали".

"Све време се залажем за санкције, кажу ми да не може. Шта ја на то да кажем? Очекујете да напустим Кризни штаб? Питање је да ли сви очекују да напустим Кризни штаб", упитао је Кон, истичући да му након напада на друштвеним мрежама, сада довикују и на улици.

Додао је да је његов предлог да се ноћни клубови затворе, јер су главни проблем места масовних окупљања младих, као што су између осталог и студентски домови.

Кон је рекао да је 12. јуна послао упозорење да се дерби не може организовати на тај начин и да треба искључити гледалиште на следећој утакмици, након чега би се клубови брзо дисциплиновали.

Он је навео да је на фудбалском стадиону могуће организовати да буде 5.000 људи у публици и да међу њима буде прописано растојање, као и да су за непоштовање те мере криви организатори.

Кон је рекао да је у Београду регистровано 12 ситних кластера ширења коронавируса, пре свега због организовања журки и рођендана, а оценио је и да заустављање ширења коронавируса међу младима "решава добар део посла".

Оценио је да "долази до друге грбе првог таласа", да бројке расту и да "не можемо више да се понашамо као да тога нема".

Кон је навео да иако није усвојен његов предлог да се уведу казне за непоштовање мера које у борби против коронавируса прописује републички Кризни штаб неће "дезертирати" већ да је "његова обавеза да буде ту у тренутку када се погоршава ситуација".

По његовим речима, људи у здравственом систему у борби против епидемије коронавируса су "очајни јер су исцрпљени".

"Уморни су не само они који се баве самим ковид болницама, већ и остали јер имају притисак из редовног дела здравственог система, казао је Кон.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]