Хроника

Попис 2011: Око 300.000 људи мање него на претходном попису, повећање у Новом Саду и Новом Пазару

Штампа
понедељак, 31. октобар 2011.

У Србији је током 20 дана пописа пописано укупно 7.524.164 лица. Београд, Нови Сад и Нови Пазар једина су места у Србији у којима је пописано више становника него 2002.

"Процењује се да је од претходног пописа у Србији 2002. године број становника мањи за између 250.000 и 350.000", казао је директор Завода за статистику Драган Вукмировић који је данас представио досадашње податке недавно завршеног пописа.

Коначни подаци о броју становника у Србији биће познати 15. новембра, а на конференцији за новинаре указано је да ће број становника бити знатно мањи од броја пописаних, пошто су неки грађани дупло пописани. 

Доста дупло пописаних је међу студентима који су регистровани и на родитељским адресама и на адресама где живе током студија.

У београдском региону пописано је 1.718.847 грађана, а у региону Војводине 1.990.739. У региону Шумадије и западне Србије попуњено је 2.1389.909 пописница, а у региону јужне и источне Србије 1.675.669.

Број пописаних грађана у односу на 2002. годину највише је опао у Црној Трави, где је пописано око 28 процената становника мање. У Бабушници број пописаних мањи је за око 27 одсто, а у Мајданпеку око 21 одсто.

Директор завода за статистику навео је да ће коначни резултати пописа указати и на чињеницу да у Србији постоје "испражњена насеља", али да сада не треба спекулисати о њиховом броју.

Једанаест општина у Србији, међу којима осам београдских, има више пописаних грађана него 2002. године. Тако је у општини Звездара пописано седам одсто становника више него на претходном попису. У Новом Пазару пописано је 11 одсто становника више, а у Новом Саду 13 процената.

То што у Новом Пазару има више пописаног становништва директор Завода за статистику Драган Вукмировић тумачи као неуспех позива на бојкот пописа међу бошњачким становништвом.

Он истовремемо указује да је албанско становништво на југу Србије бојкотовало попис, па је у Прешеву пописано 4.000 становника, а процењује се да их је око 40.000.

Вукмировић најављује и да ће се са правницима консултовати у вези са могућностима да се примене казнене мере због бојкота на југу Србије.

"Највероватније ћемо нешто урадити, али не знамо кога ћемо пријавити. Консултоваћемо правнике". казао је Вукмировић.

Он је напоменуо да је, изузевши општине у којима је било позива на бојкот, одазив попису био одличан, па је само око сто грђана одбило да се попише. О томе да ли ће они платити прописане казне између 20.000 и 50.000 донара одлучиће општинске пописне комисије.

Нови Сад појео остатак Војводине

У односу на резултате прошлог пописа знатно смањена популација у већини војвођанских општина, а Нови Сад има за шестину већи број становника. Стручњаци ову чињеницу објашњавају уништеном привредом и лошом економском ситуацијом у већини градова Војводине.

Све више Војвођана, који у својим срединама не могу да нађу посао и обезбеде егзистенцију, перспективу тражи у Новом Саду, показују прелиминарни резултати пописа становништва. Док су Сремска Митровица, Врбас, Апатин и други градови у протеклој декади остали без хиљада житеља, у Нови Сад се слило око 55.000 нових становника. Тако је војвођанска престоница „порасла” са готово 300.000 на 355.000 становника.

Попис становништва у Србији трајао је од 1. до 20. октобра. Након објављивања података о броју становника, следећи пописни резултати саопштаваће се од друге половине 2012. године, а сви резултати пописа знаће се до краја 2013. године

 (Бета, Озон РС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]