Хроника

Политика: Ко се и зашто боји пописа становништва у Црној Гори

Штампа
четвртак, 22. октобар 2020.

 ПОДГОРИЦА - Захтев црногорског Центра за демократску транзицију (ЦДТ) да се на предстојећем попису становништва не прикупљају подаци о националној, религијској припадности, као и о језику, само је блажа форма претходног захтева да се попис одложи, јер постоји страх да би сада број грађана који би се изјаснили као Срби био већи, сматра извршни директор Српске куће у Подгорици Емило Лабудовић

„Очигледно је да се бивши режим плаши да би се слободним изјашњавањем грађана у слободној и ослобођеној Црној Гори коначно показао сав њихов национални и политички инжењеринг који су спроводили све време. Они овим потезом желе да сачувају постојеће стање, по којем број Црногораца у Црној Гори сада нешто већи од броја Срба и који су се тако изјаснили”, навео је Лабудовић у телефонској изјави Танјугу.

Како каже, они би такво стање желели да „замрзну” јер се плаше да би сада број грађана који би се изјаснили као Срби и да је њихов матични језик српски, био много већи.

„Ми очекујемо да се сви изјасне како се осећају, а не како им диктирају услови и потребе плашећи да сачувају посао како свој, тако своје деце и надам се да будућа власт то неће дозволити”, рекао је Лабудовић.

Указује да је попис статистичка категорија и чињеница да ће се утврдити кога колико има не мора да значи да ће то одређивати будућу статус националне заједнице у Црној Гори.

„Црна Гора треба да буде грађанска држава, стварно, не само декларативно и сви како год се изјашњавали требало би да имају једнака права”, каже он.

Црногорски Центар за демократску транзицију (ЦДТ) затражио је од највиших државних званичника и мандатара за састав нове владе, да се на предстојећем попису становништва не прикупљају подаци о националној и религијској припадности, као и о језику.

Како пишу подгоричке Вијести, у иницијативи пише да је она у складу са будућим ЕУ обавезама Црне Горе које, како се наводи, подразумевају да се пописи спроводе регистрационо, без изјашњавања грађана, преноси Танјуг.

У допису ЦДТ-а наводи се да је досадашњи конвенционални начин прикупљања и обраде података превазиђен, застарео и мање поуздан.

Лабудовић, извршни Српске куће у Подгорици, кровне институције свих српских културних институција и организација у Црној Гори, наводи да је то унутрашња ствар у Црној Гори и да нема никакве везе са захтевима ЕУ.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]