Хроника

Покрет „Заштитимо Јадар и Рађевину“: Рио Тинто откупио већи део земљишта у Јадру, али не и у Рађевини; Према интерним документима компаније планирано је да се запосли само 312 рудара

Штампа
петак, 03. децембар 2021.

Компанија Рио Тинто, која истражује литијум код Лознице откупила је већи део неопходног земљишта за планирано отварање рудника на територији Јадра, али не и у Рађевини, рекла је представница еколошког покрета "Заштитимо Јадар и Рађевину" Марија Алимпић.

Она је за рекла да је у селима Брезјак и Горње Недељице откупљено имање 52 домаћинства, али да је остало једно, чији власник живи у Немачкој и не жели да га прода.

„Рио Тинто је откупио земљиште од 52 домаћинства у Брезјаку и Горњим Недељицама, а остало је још једно, чији власник живи у Немачкој и не жели да га прода. Квадрат куће је исплаћиван по цени од 470 евра, а ар земље по око 160 евра и то становништво се са тим новцем могло одселити само мало даље од места где су живели“, рекла је Алимпић која поседује имовину у Рађевини и не жели да је прода.

Рио Тинто, према њеним речима, посебно са локацијом у Рађевини има проблем јер на тој територији и Јадру живи више од 150 заштићених биљних и животињских врста, па је та компанија нашла биолога који је рекао да Рађевина може да се „пресели“ на друго место.

Она је рекла да је због опасности угрожавања животне средине, ако буде отворен рудник, то удружење, заједно са еколошким покретима из САД и Велике Британије, поднело жалбу секретаријату Бернске конвенције чији је потписник и Србија, а према којој је обавезна заштита дивље флоре и фауне и њихових станишта.

Алимпић: Рио Тинто планира да изгради депонију на више стотина хектара

Алимпић је рекла да, према документацији до које је тај еколошки покрет дошао, Рио Тинто планира да изгради депонију на више стотина хектара, на 450 метара надморске висине, а да би њени одбрамбени зидови требало да буду високи 60 метара што сведочи о њеној величини и опасности да ветар разноси садржај.

Према интерним документима компаније Рио Тинто планирано је, према њеним речима, да се запосли само 312 рудара који би радили у две смене и то се, као ни неки други подаци, не поклапа са подацима који се презентују јавности о броју запослених.

Није јасно, како је рекла, ни шта је истина када је у питању век рудника, јер се у неким документима Рио Тинта помиње да би се рудник затворио, не за 60 година, већ 2112. године.

„Људи не би продали домаћинства да су били свесни опасности отварања рудника и да нису били под притисцима“, рекла је Алимпић.

Истакла је да је недопустиво да држава омогући да компанија Рио Тинто ради студију о утицају рудника на животну средину, да сама бира стручњаке за њену израду и да се не зна под којим су финансијским и другим условима ангажовани.

„Страхујемо да ће домаћи стручњаци који су ангажовани за потребе Рио Тинта продати свој научни интегритет и етику зарад личних интереса, а на штету грађана Србије“, рекла је Алимпић.

Неразумно је, како је рекла, да Рио Тинто сам, иако је то предвиђено законом, финансира разне студије, а посебно о утицају на животну средину и да их тако „сам ради и вероватно сам оцењује“.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]