Хроника

Патријарх Иринеј: Албанци, САД и ЕУ отимају српске светиње на КиМ

Штампа
субота, 01. август 2015.

Патријарх о покушају да се храмови СПЦ представе као баштина Косова: То је у карактеру албанске, али и власти у САД и Бриселу. Завршетак крипте Храма Светог Саве до краја године. У опасности многе цркве које су изван матице.

Отимање српских светиња на Косову и Метохији у духу је албанске власти. А нажалост, то је и у карактеру Европске уније и Америке!

Овако, у ексклузивном разговору за "Новости", патријарх Иринеј коментарише иницијативу приштинских власти да лажна држава Косово постане чланица Унеска и да храмове Српске православне цркве у нашој јужној покрајини представе као своју баштину.

Указујући на то да Српска православна црква има већину својих епархија и митрополија изван Србије, први по части у СПЦ не крије да постоји опасност да се и они отму од српског народа, указујући да "сила оседлава коње и осваја градове", не желећи да се упушта у прогнозе нове дипломатске битке која се ускоро очекује на Ист Риверу, а у којој ће политичари из Приштине на све могуће начине покушати да се домогну чланства у Унеску.

Патријарх је за наш лист говорио у Храму Светог Саве, поводом завршетка изложбе "Четири века Дома Романових - буђење сећања". Изложбом у крипти спомен-храма на Врачару, јединственом простору који је први пут коришћен и као изложбени и који је за две недеље угостио више од 30.000 посетилаца, поглавар СПЦ није крио одушевљење:

- Сто година историје је овде приказано! Ове дивне слике са изложбе о породици Романов говоре саме о себи. Свака наша реч је бледа сенка у односу на ову историјску стварност. Крипта храма данас је понајбољи изложбени простор у Београду. Ова изложба је за историју.

Поглавар СПЦ очекује да ће крипта бити завршена до краја године, с обзиром на то да је то постављено као задатак, а на питање када ће Храм Светог Саве бити комплетно завршен, кратко одговара:

- То само Господ зна.

Иначе, поводом завршетка изложбе у крипти спомен-храма, са патријархом Иринејем су се срели Александар Чепурин, амбасадор Руске Федерације, принчеви Петар и Александар Карађорђевић, као и чланови Друштва за подизање храма. Високе госте, крајем недеље дочекали су протонеимар храма др Војислав Миловановић и старешина, отац Радивој Панић, а кроз изложбу их је провео Драгомир Ацовић.

РУСКИ МАЈСТОРИ ЈОШ ДАЛЕКО

На нашу констатацију да су Руси обећали да ће њихови мајстори да ураде живопис у Храму, патријарх указује да је обећање једно, а реализација друго:

- Немамо информацију када ће руски мајстори да дођу. Тешко је бити пророк. За овако грандиозно дело потребно је много година рада. У сваком случају, Храм Светог Саве биће завршен у моје време, па било да сам ја на земљи или у земљи.

МЕДИЈИ ЋУТАЛИ

Када су свештеници обавестили патријарха да су медији, како су се изразили, "стидљиво извештавали о изложби", поглавар СПЦ је рекао:

- У медијима је све мање интереса за догађаје у СПЦ. Као да неко намерно не жели да објави причу о овој сликовитој историји породице Романов.

Марко Лопушина

(Вечерње новости)

Патријарх Иринеј служи 5. августа парастос страдалима у "Олуји"

Српски патријарх Иринеј служиће 5. августа, у цркви Светог Марка у Београду, парастос страдалима у акцији хрватске војске и "Олуја", 1995. године.

Како је саопштено из Патријаршије, парастос поводом 20 година од акције "Олуја" у којој је из својих домова у Хрватској протерано око 250.000 Срба, а убијено и нестало око 2.000, почеће у 11 сати.

Истог дана, у 12 часова огласиће се звона са свих храмова у Архиепископији београдско-карловачкој.

Организациони одбор за обележавање 5. августа, Дана сећања на страдање и прогон Срба, покренуо је недавно иницијативу да се тај датум прогласи даном жалости у знак сећања на "трагично страдање српског народа током акције Олуја".

Осим звона на свим црквама Српске православне цркве, тог дана ће се огласити и сирене са сигналом за престанак опасности.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]