Хроника

Пала влада Хашима Тачија

Штампа
уторак, 02. новембар 2010.

Приштина -- Посланици косовске скупштине изгласали су касно поподне неповерење влади Хашима Тачија.

За неповерење влади гласало је 66 од 120 посланика, један је био против, а два су била уздржана.

Вршилац дужности косовског председника Јакуп Краснићи требало би за неколико дана да распише парламентарне изборе, који би били одржани у децембру.

Иницијативу за изгласавање неповерења Тачијевој влади поднело је 40 посланика.

Подносилац иницијативе, шеф посланичког клуба Алијансе за ново Косово Ибрахим Маколи, казао је данас да је покретање расправе последица најдубље институционалне кризе која је захватила Косово.

"Институционална криза је последица лошег управљања бивших коалиционих партнера Демократског савеза Косова и Демократске партије Косова", рекао је Маколи и додао да ће криза изазвати много веће последице од садашњих.

Хашим Тачи је навео да је постојеће стање, изласком министара ДСК из владе, за Косово тест за демократију и изазов који се не може запостављати, већ брзо премостити.

Обраћајући се посланицима, Тачи је казао да њихов глас значи глас за консолидацију демократије и слободе.

"Верујем да ћете исправно поступити отврајући пут новом легитимитету институција", казао је Тачи и захвалио се свим министрима и другим званичницима са којима је радио током скоро три године од формирања ове владе.

Шеф посланичког клуба Алијансе за будућност Косова Ардиан Ђини рекао је да Тачијева влада треба да оде због најављене приватизације најпрофитабилније компаније на Косову - Телекома Косова, због "шест тачака" Бан Ки Муна, због стања на северу Косова и многих неиспуњених обећања.

Институцинална криза на Косову почела је када је председник Фатмир Сејдију поднео оставку у којој је био с Тачијевом Демократском партијом Косова.

(Б92)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]